MEB’den öğretmenlere istediği ilde veya memlekette haziran semineri yapma kararı MEB’den öğretmenlere istediği ilde veya memlekette haziran semineri yapma kararı

Öğretmen atamaları bakanlığa ayrılan kadro ve bu kadrolara Maliye Bakanlığı'nın izin verdiği ölçüde gerçekleştiriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Atamalar için Ekim ayı içerisinde kaç kişi alınacağı ilan edilip, Şubat ayında yeni öğretmen atamaları yapılacağı belirtilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı toplam kadroyu en çok ihtiyaç olan branşlar arasında kısmen de olsa adaletli bir şekilde dağıtmaya çalışıyor fakat atama bekleyen öğretmenler hemen her atama döneminde dağıtılan kadroları adil bulmuyor. Dağıtılan bu kadrolar arasında Teknik Öğretmenlere düşen sayılar ise bazı atama dönemlerinde gülünç olacak kadar komik oluyor. Öyle ki bazı branşlara hiç kontenjan verilmiyor.
Metal Teknolojisi, Metalürji Teknolojisi, Gemi İnşa gibi branşlara 50-100 kontenjan bile verilmiyor.

Atama bekleyen öğretmenlerin içerisinde olan Teknik öğretmenler de öncelikle 2024 yılı Şubat döneminde 50 bin öğretmen ataması gerçekleştirilmesini talep ediyor ve daha sonra yapılacak atamalarda branş bazında kontenjan dağılımlarının adil olmasını ve yıllardır yenen Teknik Öğretmenlerin haklarının iade edilmesini talep ediyorlar. Bu haklı taleplerinde ısrar eden Teknik öğretmenler yıllardır atama beklemekten oldukça yıprandıklarını belirtiyorlar.

Teknik Öğretmenler; Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’den, Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlun’ dan, Meb Personel Müdürü Bülent Çiftçi’ den ve Mesleki Teknik Eğitim Genel Mürü Ali Karagöz’den teknik öğretmenlerin haklarının ezdirilmemesini bekliyorlar. Özellikle de teknik öğretmenler yapılacak olan atamada neler olup biteceğini merakla bekliyor

(Atama bekleyen teknik öğretmenler)