MEB’den öğrencilere ve öğretmenlere yeni görev 14 Haziran 2024 karne gününe kadar yapılması gerekenler MEB’den öğrencilere ve öğretmenlere yeni görev 14 Haziran 2024 karne gününe kadar yapılması gerekenler

Okullarn  haftada 4 güne ineceği ve haftada sadece 4 gün okullarda ders yapılacağı yönünde bazı iddialar ortada dolaşıyor. Gerek öğretmenler gerekse öğrenciler bu iddiaların doğru olup olmadığını ve haftalık ders günü sayısının düşüp düşmeyeceğini merak ediyor. Peki bu iddialar doğru mu, iddiaların kaynağı nedir?

Son aylarda sık sık gündeme gelen 4 gün okul 3 gün tatil uygulaması Türkiye'de uygulanacak mı? Haberler doğru mu?

2023 yılının başlarından bu yana okulların haftada 4 gün tatilin ise 3 gün olacağı yönünde iddialar gerçeği yansıtmıyor. Türkiye’de haftada 4 gün okul 3 gün tatil ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmadı, şu aşamada ise yapılması söz konusu bile değil. Peki ortalıkta dolaşan bu iddiaların kaynağı ne?

İddiaların nedeni Avrupa'ya dayanıyor. Avrupa’da da çalışma saatlerinde son zamanlarda bazı ülkelerin 4 gün iş 3 gün tatil şeklinde karar alması nedeni ile, bu iddialar eğitim sistemine de ytansıtıldı. İngiltere’de kış aylarında özellikle yakacak masrafını kısabileceği sebebiyle bu tarz görüşleri savunanlar ortaya çıksa da hükümetler tarafından destek bulmadı. Sonuç olarak Türkiye için okulların 4 gün olacağı ve 3 gün tatil olacağı iddiaları asılsız.