Okul müdürlerini sevindiren gelişme, maaşları artıyor, önemli iyileştirmeler yapılıyor

Okul müdürlerini sevindiren gelişme, maaşları artıyor, önemli iyileştirmeler yapılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı okul müdürlerine yönelik önemli düzenlemeler yapmaya hazırlanıyor. MEB şu an öğretmenler ile aynı statüde görev yapan okul müdürlerinin statülerini yükselterek maaşlarını, emeklilik şartlarını da iyileştirmeye gidecek. Bakanlık ayrıca müdür olma şartlarını da zorlaştıracak. İşte detaylar.

Okul müdürlerini sevindiren gelişme, maaşları artıyor, önemli iyileştirmeler yapılıyor
10 Kasım 2018 - 13:37 - Güncelleme: 11 Kasım 2018 - 23:18
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulması beklenen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan "Öğretmenlik Meslek Kanunu" ile ilgili detaylar belli olmaya başladı. MEB tarfından altyapısı oluşturulan ve önümüzdeki günlerde Meclis'e getirilmesi beklenen kanunda, öğretmenlerin ve okul idarecilerinin mesleki gelişmeleri yeniden yapılandırılacak. 

YÜKSEK LİSANS ŞARTI GELİYOR
Öğretmen alımlarında büyük bir değişiklik yapılacak. Buna göre Bakanlık, pedagojik formasyonu kaldıracak. Bunun yerine eğitim fakültesini bitiren öğretmen adayı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile yapılan işbirliği çerçevesinde bir yıl pedagojik yüksek lisans eğitimi alacak. Öğretmen adayı bir taraftan yüksek lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan mesleğini yürütecek. 

YETERLİLİK ÖLÇÜLECEK 
Bir önemli değişiklik de okul idarecilerine geliyor. Şu anki sistemle okul müdürleri öğretmenlerle aynı statüde yer alırken hayata geçirilecek düzenleme ile hem maaş hem emeklilik maaşı bakımından öğretmenlerin statüsünden üstün olacaklar. Ancak okul idarecisi olma şartları zorlaştırılacak. Yeni modelde okul idareciliğine atamada yeterliliklere dayalı yazılı sınav uygulaması ve lisansüstü düzeyde diplomaya dayalı olarak yeniden yapılandırılacak.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum