Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlere 2023 yılı için son ek ders ücreti ödemesini yapacak. 

MEB’den öğrencilere ve öğretmenlere yeni görev 14 Haziran 2024 karne gününe kadar yapılması gerekenler MEB’den öğrencilere ve öğretmenlere yeni görev 14 Haziran 2024 karne gününe kadar yapılması gerekenler

Öğretmenler, yasalar ve yönetmelikler çerçevesinde girmiş oldukları maaş karşılığı derslerin haricinde fazladan derse giriyor. Girdikleri fazladan ders karşılığında öğretmenlere ek ders ücreti ödemesi yapılıyor. Ancak bu ek ders ücreti ödemelerinden bütün öğretmenler yararlanamıyor. Özellikle bazı branş öğretmenleri yeterince ders olmadığı için ek ders ücreti alamıyor.

Milli eğitim müdürlükleri öğretmenlerin aylık ek ders ücret ücreti ödemelerini genellikle ayın birinci haftası içerisinde ödüyor. Bazı ilçe müdürlükleri, müdürlükten ya da bankadan kaynaklanan nedenlerle bu süreyi biraz daha uzatabiliyor. Ancak bu ay durum biraz farklı olacak. Öğretmenler ek ders ücretini erken alacak.

Her yıl olduğu gibi bu yılda öğretmenlerin aralık ayı ek ders ücretleri yeni yıl gelmeden hesabına yatacak. Bunun nedeni ise aralık ayı ek ders ücretlerinin 2023 yılına ait olması. 2023 yılı ödemelerinin aralık ayinin son gününe kadar yapılması gerekiyor. Aksi taktirde bu ödemeler yeni yılın bütçesine aktarmak durumunda kalıyor. Öyle olunca da işlemler uzadığı için milli eğitim müdürlükleri yılın son ayı olan aralık ayında ek ders ücretlerini erkenden öğretmenlerin hesabına yatırıyor. Bu nedenle bu ay öğretmenlerin ek ders ücretleri 1 Ocak 2024 tarihi girmeden banka hesaplarında olacak.