Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan öğretmenler her yıl eğitim öğretim yılı başında eğitime hazırlık ödeneği alıyor. Uygulamanın başladığı ilk yıllarda önemli alım gücü olan hazırlık ödeneği, son yıllarda yaşanan enflasyon ve yetkili sendika ile hükumet arasında varılan zam oranı anlaşmalarının enflasyonun oldukça altında kalması nedeni ile oldukça düşük düzeyde kaldı. Bu yıl öğretmenlere ödenecek olan hazırlık ödeneğinin miktarı 1400 TL. Bu rakamın artırılması için 7. toplu sözleşme görüşmelerinde görüşmeler yapılıyor.

Gelen kulis bilgilerine göre öğretmenlerin eğitime hazırlık ödeneğine zam talebi hükumet tarafından kabul edildi. Sendikanın teklifinin görüşüldüğü ve tarafların zam konusunda anlaştığı kulis bilgisi olarak gündeme yansıdı.

Öğretmenlere 24 Kasım’da 1 maaş ikramiye TBMM‘de Öğretmenlere 24 Kasım’da 1 maaş ikramiye TBMM‘de

Toplu sözleşme görüşmelerinde memurları temsilen masada olan yetkili konfederasyon Memur Sen'in eğitim kolu Eğitim Bir Sen'in (EBS) toplantıda sunduğu talepler arasında bulunan öğretmenlerin eğitim ödeneğinin yükseltilmesi talebinde karar alındı. Toplantı sonucunda öğretmenlerin ödeneklerine zam yapılmasına ve yükseltilmesine karar verildiği açıklandı. Bununla beraber yapılacak zam oranının önümüzdeki günlerde netleşeceği bilgisi de paylaşıldı.

EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ YILDAN YILA ERİDİ

Her yıl öğretmenlere ödenen eğitime hazırlık ödeneği, özellikle son yıllarda yıldan yıla eridi. Öğremtenlerin okullar açıldığında sınıf için ve yıl boyunca yapacağı etkinliklerin finansmanı içinödenen hazırlık ödeneği, bu 2023 yılı için 1400 TL olarak belirlenmişti.

1400 TL yüksek enflasyon karşısında etkisiz hale geldi ve neredeyse 50 dolar seviyesinde kaldı. Öğretmenlerin yıl içerisinde sınıf ihtiyaçları, eğitime hazırlık masrafları, kırtasiye, kağıt, makas, kalem, tebeşir vb. masrafları düşünüldüğünde bir aylık masrafı bile karşılamaya yetmeyecek bu ücretin makul bir düzeye çekilmesi talep ediliyor.