Öğretmenlerin birçok alanda olduğu gibi maaş promosyonu konusunda da mağduriyeti devam ediyor. Memurlar içerisinde nitelikli meslek grubu olmasına rağmen en az maaş alan kesimlerden biri olan öğretmenlerin bir diğer mağdüriyeti ise maaş promosyonu konusu.

Milli eğitim Müdürlüklerinin açtığı maaş promosyonu ihalelerine teklif veren bankalar neredeyse emekli promosyonlarının bile altında rakamlarla öğretmenlere maaş promosyonu teklifi sunuyor. Geçtiğimiz yılın bile epey altında olan bu teklifler, öğretmenleri bir taraftan kızdırırken diğer taraftan da Milli eğitim Bakanlığının duruma müdahale etmesi beklentisi oluşturuyor.

Zira ilçelerde bulunan bankalar zaman zaman rekabetin olmaması nedeni ile oldukça düşük tekliflerle promosyon işini kapatmaya çalışıyor. Böyle olunca da öğretmenlerin promosyon ücretleri oldukça düşük düzeylerde kalıyor. Ancak bu sorunun özellikle öğretmenlerin promosyon ihalelerinde olması dikkatlerden kaçmıyor.

Belediye memurlarına, işçilere, Adalet Bakanlığı personeline, polislere, sağlıkçılara verilen maaş promosyonu tekliflerinin yanında öğretmenlere teklif edilen ücretler adeta komik düzeylerde kalıyor. Daha önce yaptığımız haberlerde (ki neredeyse 1 yıl oldu ve o promosyon anlaşmalarının üzerinden 2 maaş zammı geçti) 40 binin üzerinde promosyon sözleşmelerini kamuoyu ile paylaşmştık. Bu haberlerin ve anlaşmaların seyrine göre her geçen ay daha da artması gereken maaş promosyonu ücretleri, sıra öğretmenlere gelince birden bire adeta dibe çakıldı. Bu durumun ise öğretmenlerin ve sendikaların pazarlama gücünü iyi kullanamaması, ilçe milli eğitim müdürlüklerinin yeterli ilgiyi göstermemesi ve de Milli Eğitim Bakanlığının ihalelere müdahale etmemesi sebep olarak sıralanabilir.

Şimdi ise öğretmenler bu sorunun çözülerek mağduriyetin giderilmesini istiyor. Bu konuda önemli taleplerden biri Türk Eğitim Sne Genel Başkanı Talip Geylan tarafından yapılmış ve öğretmenlerin promosyon ücretlerine ilişkin anlaşmanın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülke genelinde yapılması ve tek elden yürütülerek pazarlık gücünün artırılması istenmişti. Ayrıca öğretmenlere yılda en az 1. maaş tutarında olacak şekilde promosyon ücreti ödenmesi talep edilmişti

2024-YKS Sonuçlarına Göre Sayısal Veriler ve İstatistikler Açıklandı 2024-YKS Sonuçlarına Göre Sayısal Veriler ve İstatistikler Açıklandı

Şimdi ise memurların ve dolayısıyla öğremtenlerin önünde çok önemli bir fırsat var. Bu fırsat ise 7. Toplu Sözleşme görüşmeleri. Sendikalar bu konuyu mutlaka gündeme alarak öğremtenlerin ve tüm memurların maaş promosyonu sorununu sözleşmede gündeme getirerek, belli bir kurala bağlayarak garanti altına almalıdır.

Öğretmenlersitesi olarak konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.