Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerle ilgili çok önemli bir adım atıyor. Yeni adımla birlikte öğretmenlere dokunan adeta yanacak. Bundan sonra kimse öğretmenlere dokunmaya cesaret edemeyecek. Cesaret edenler ise büyük bedelleri ödemeyi göze alacak.

Milli Eğitim Bakanlığının yeni düzenlemesi Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yer alacak. Yeni ÖMK'ya öğretmenleri korumaya yönelik kanun maddeleri eklenecek. Bu kanun maddeleri ile birlikte öğretmenlere şiddet uygulayanlar hem maddi cezaya çarptırılacak hem de hapis cezasına çarptırılacak. 
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Cumhurbaşkanlığına sunulan öğretmenlik meslek kanunu yakın bir zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulacak. Yeni meslek kanununda Öğretmenlere yönelik şiddete verilen adli cezalar %50 oranında artırılıyor.

Öğretmenlere şiddet uygulayanlar gözaltına alındıktan sonra yargılama süresince tutuklu olacaklar. Öğretmene şiddet uygulayan zanlılar serbest bırakılmayacak. Yargılama sonuçlanana kadar gözaltında tutulan zanlılar hakim kararını verdikten sonra ya beraat edip serbest bırakılacak ya da hüküm giyecek. Öğretmene şiddette ceza indirimi, iyi hal gibi durumlar uygulanmayacak.

MEB’de bu 3 branş ve öğretmenleri ön plana çıkıyor MEB’de bu 3 branş ve öğretmenleri ön plana çıkıyor

Öğretmen şiddet konusunda çıkarılacak yeni kanun maddesi ile birlikte özel okullarda görev yapan öğretmenler de şiddete uğraması durumunda aynı kanun maddesi kapsamına alınacak ve devlet memuru öğretmen gibi işlem görecek.

Ayrıca öğretmene şiddet uygulayanlara maddi tazminat yaptırımı da geliyor. öğretmene şiddet uygulayanlar, suçlu bulunması durumunda öğretmene tazminat ödeyecek.

tüm bu yaptırımlar yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yer alacak. Bu yaptırımlarla birlikte öğretmene şiddetin azalması bekleniyor.