Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenler ve eğitimle ilgili önemli adımlar atmaya devam ediyor. Bu kapsamda MEB, bu öğretmenleri yakından ilgilendiren kararları yönetmelikleri ekleyerek uygulamaya koyuyor. Bakanlığın geçtiğimiz günlerde yürürlüğe koyduğu yönetmelikle birlikte öğretmenlere nöbet görevi konusunda ciddi bir düzenleme yaptı. Düzenlemeyle birlikte öğretmenler için iki yıl nöbet tutmama imkanı getirildi. İşte detaylar

Milli Eğitim Bakanlığının yönetmeliğe yansıttığı son düzenleme ile birlikte doğum yapan öğretmenlere talebe bağlı olarak doğum izninin ardından göreve başlamalarından itibaren başlamak üzere 2 yıl boyunca nöbet görevi verilmeyecek.

Doğum yapan öğretmene iki yıl nöbet kolaylığı

Müfettişlerden Okullara ve Öğretmenlere Yaz Tatili Denetimi Müfettişlerden Okullara ve Öğretmenlere Yaz Tatili Denetimi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2023-2024 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte yayımlanan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde bu istikamette önemli bir değişiklik yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığının mevcut uygulaması doğumdan sonra 1 yıl nöbet görevi verilmemesi şeklindeydi. Bakanlık yeni yönetmelik maddesi ile birlikte nöbet tutmama süresini 2 yıla çıkardı. MEB tarafından yapılan yeni düzenleme ile birlikte, doğum yapan öğretmenlere doğum sonrası izninin bittiği tarihten başlamak üzere talep etmeleri durumunda 2 yıl boyunca nöbet görevi verilmeyecek .

bakanlığın doğum izni sonrası nöbet tutmama süresini iki yıla çıkarması çok sayıda öğretmenin bu imkandan yararlanmasına ve memnuniyeti neden oldu.

Bakanlığın Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yaptığı değişikliğin ardından İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde de değişiklik yaparak bakanlık bünyesinde görev yapan tüm öğretmenleri bu fırsattan yararlandırılması bekleniyor