Öğretmenler görev yaptıkları okulların bulunduğu bölgeye göre hizmet puanı alıyor. Merkezi bölgelerdeki okullarda görev yapan öğretmenler düşük puan alırken, taşrada ve dezavantajlı bölgeler ile zorunlu hizmet bölgelerindeki okullarda görev yapan öğretenler yüksek hizmet puanı alıyor. Danıştay bu kapsamda öğretmenlere ek hizmet puanına ilişkin sevindirici bir karar verdi. İşte o kararın detayları:
Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapmakta olan öğretmenlerin il içi ve il dışı atama ve yer değiştirme sürecinde kullandıkları hizmet puanlarına ilişkin olarak açılan bir davada Danıştay'dan önemli bir karar geldi.

Danıştay’dan öğretmenleri sevindiren ek puan kararı

Danıştay tarafından görülen davada verilen karara göre, zorunlu görev süresini tamamlayan öğretmenlerin, söz konusu okulda devam etmelerini teşvik için uygulanan ek hizmet puanı, aynı il ve ilçedeki başka bir okula atanan öğretmen için de geçerli olacak.

Hizmet Puanında İki farklı olay ve Danıştay'dan çıkan karar

Danıştay’a yansıyan dava dosyasına göre, Batman ve Samsun’da yaşanan iki olay için emsal karar çıktı. Batman’da görev yapan bir öğretmen, zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra kendi isteği dışında, Samsun’da görev yapan bir öğretmen ise kendi isteğiyle başka bir okula atandı. Her iki öğretmen de bu görevlerinden ek hizmet puanı talep etti.

Öğretmenlerin 14 günlük maaş zam farkı miktarı, fark ödemesi bankaya yatırılacak tarihi Öğretmenlerin 14 günlük maaş zam farkı miktarı, fark ödemesi bankaya yatırılacak tarihi

HER İKİ DURUMDA DA EK HİZMET PUANI VERİLİR

Kendi isteği dışında ataması yapılan öğretmenin talebi kabul edilirken, kendi isteğiyle ataması yapılan öğretmenin talebi kabul edilmedi. İki farklı mahkeme kararı arasındaki aykırılığın giderilmesi istemiyle Danıştay’a gidildi. Danıştay, her iki durumda da ek hizmet puanından yararlanılabileceğine hükmetti.