Öğretmenler %25 artırımlı ek ders ücreti imkanından yararlanabilir. Yönetmelik maddesi göz önüne alındığında öğretmenlere %25 oranında fazla ek ders ücreti ödemesi yapılabileceği görülüyor. Peki hangi öğretmenler artırım Lecter ücretinden yararlanabilir, hangi durumda öğretmenlere %25 artırım ek ek ders ücret ödemesi yapılabilir? İşte detaylar

Milli eğitim bakanlığı bünyesinde hizmet veren okullarda görev yapan öğretmenler, girdikleri fazladan ders sayısı kadar ek ders ücreti ödemesi alıyor. Bu ödemeler öğretmenlerin görev yaptığı kuruma göre farklılık gösteriyor. Özel eğitim kurumları gibi kurumlarda görev yapan öğretmenlere %25 oranında artırımlı ek ders ücreti ödemesi yapılıyor. Ancak bazı durumlarda diğer öğretmenler de bu artırımlı ek ders ücretinden yararlanabilir.

Bakanlık tarafından yayımlanan ilgili yönetmelik maddesi şöyle:

Müfettişlerden Okullara ve Öğretmenlere Yaz Tatili Denetimi Müfettişlerden Okullara ve Öğretmenlere Yaz Tatili Denetimi

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği: 

Madde 13.1.ç. Dersler özel eğitim öğretmenleri tarafından okutulur. İlkokullarda haftalık ders çizelgesinde yer alan din kültürü ve ahlak bilgisi; diğer kademelerde din kültürü ve ahlak bilgisi, görsel sanatlar, müzik ve beden eğitimi alanlarına ilişkin dersler ile meslek dersleri ilgili alan öğretmenleri tarafından okutulur. Alan öğretmeni tarafından okutulan derslere özel eğitim öğretmenleri dersin işlenişine destek vermek üzere katılır.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’nin 13. Maddesinde de anlaşılacağı üzere, Özel eğitim sınıfı olan okullarda bulunan özel eğitim sınıflarında ilgili Yönetmelik maddesinde bahsedilen öğretmenler derslere girerler. Bu öğretmenler girdikleri dersler karşılığında da yüzde 25 artırımlı ücret alırlar.