Öğretmenlerin beklentileri ve gündemde olan konulara ilişkin nihai kararın verilmesine saatler kaldı. Öğretmenlere ikramiye verilmesi ve başöğretmenlik talepleri bugün yanıt bulacak.

50 öğretmen işten atıldı gerekçe olarak sendika üyeliği iddia edildi 50 öğretmen işten atıldı gerekçe olarak sendika üyeliği iddia edildi

Öğretmenlere 1 maaş ikramiye belli olacak

Öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığından 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde 1 maaş ikramiye bekliyor. Sendikaların talepleri de öğretmenlerin beklentileri ile aynı istikamette. Her Öğretmenler Günü'nde öğretmenlere 1 maaş ikramiye verilip verilmeyeceği bugün belli olacak.

20 Yılını dolduran öğretmenlere başöğretmenlik verilip verilmeyeceği netleşecek

Öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığından beklediği en önemli hususlardan biri de 20 yılını dolduran öğretmenlere Başöğretmenlik unvanının verilmesi. Özellikle 2006 yılında yapılan ve sınava giremeyen ve o tarihten sonra bir daha sınav olmaması nedeni ile mağduriyet yaşayan öğretmenler başöğretmenlik konusunda bakanlığın adım atmasını bekliyor. Bugün öğretmenlere başöğretmenlik konusu da netlik kazanacak.

Ek Ders Ücretlerine Zam talebi de bugün belli olacak

Öğretmenlerin Kasım'da Milli Eğitim Bakanlığından beklediği konulardan biri de ek ders ücretlerine zam yapılması. Temmuz maaş zammında sadece %17 buçuk zamlanan ek ders ücretleri  60 TL düzeyinde kaldı. Bu da öğretmenlerin ciddi kayıp yaşamasına neden oldu. Öğretmenler ek ders ücretlerine zam için imza kampanyası başlatmıştı. Çeşitli platformlarda sesini duyurmaya çalışan öğretmenlerin ek ders ücretlerine zam talebinin MEB tarafından karşılık görüp görmeyeceği de bugün netleşecek.

Şimdiye kadar kesinleşen sadece önlük

Öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığından çok sayıda talebi var. Yukarıya en çok gündeme gelen konuları yazdık. Ancak MEB'in öğretmenlere vermesi kesin olan tek şey öğretmen önlüğü oldu. Bu önlükler için form dolduran tüm öğretmenlere önlük hediye edilecek. Öğretmenlerin önlükleri  Kasım Öğretmenler Günü hediyesi olarak bugün öğretmenlere verilecek.

 Kasım Öğretmenler Günü olması nedeni ile öğretmenlerin talepleri ve hükumetlerin öğretmenlere yönelik yeni kazanım açıklamaları bu günde yapılıyor. Önlükle birlikte MEB'in öğretmenlere hangi kazanımları açıklayacağı bugün belli olacak. 

Sizler de beklentilerinizi ve düşüncelerinizi haberin yorum kısmına yazarak sesinizi bakanlığa duyurabilirsiniz.