Öğretmenlere eğitim öğretim yılı başında ödenen eğitime hazırlık ödeneği ile ilgili BASK ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ'den en az 1 öğretmen maaşı karar olması istikametinde açıklama geldi.

2024 Öğretmenlerin il dışı - iller arası atama yer değiştirme sonuçları açıklandı 2024 Öğretmenlerin il dışı - iller arası atama yer değiştirme sonuçları açıklandı

ÖĞRETİCİ: HAZIRLIK ÖDENEĞİ EĞİTİM BİR SEN SAYESİNDE YOK OLDU, 37 DOLARA GERİLEDİ
 07/08/2023

BASK ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ öğretim yılına hazırlık ödeneği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamaları şöyle;
Her eğitim-öğretim yılı başında verilen öğretim yılına hazırlık ödeneği 2019 yılında 208 dolara eşdeğer iken günümüzde ise 37 dolara eşdeğerdir. Kaldı ki Eylül ayına geldiğimizde muhtemeldir ki bu oran daha da düşecektir.
Sadece Temmuz ayının enflasyonu bile %9.49 iken öğretim yılına hazırlık ödeneği geçen seneye göre sadece %5.7 artmış, artışı imzalayan Eğitim Bir Sen de marifet gibi artış sağladık diye paylaşım yapmıştı.
Yıllar içerisinde her konuda alım gücümüz düşerken YETKİLİ olarak imza atanlar kendilerini sorgulamasa da yetki veren üyeler kesinlikle sorgulamalıdır.
Anadolu Eğitim Sendikası olarak talebimiz çok açıktır. Geçmiş kayıpları da dikkate alarak öğretim yılına hazırlık ödeneği 1 (bir) maaş tutarında tüm eğitim çalışanlarına verilmelidir.