MEB tarafından yapılacak olan öğretmen atamalarında mülakat uygulanacak mı, mülakat kaldırılıyor mu? İşte öğretmen atamalarına ilişkin mülakat ilgili yeni gelişmeler ve haberin detayları

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapmak amacıyla atanmak isteyen öğretmenlerin gündemindeki en önemli konulardan biri, bakanlık tarafından mülakatın kaldırılıp kaldırılmayacağı oluyor.

Seçimlerden önce konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan mülakatların kaldırılabileceğine ilişkin açıklamalar gelmişti. Erdoğan'ın bu sözleri atama bekleyen öğretmenler de mülakatı kandırmaca yönündeki beklentileri  artırırken, konunun detaylarını Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin açıkladı. Peki, mülakatlar kalktı mı?

ESKİ BAKAN ÖZER DUYURMUŞTU

Geçen dönemin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mülakat uygulaması ile ilgili açıklamalar yaparak bu uygulamanın tamamen kaldırılacağını duyurmuştu. Öğretmen atamalarının KPSS puanlarına dayalı olarak yapılacağı söylenmiş, öğretmen adayları umutlanmıştı. Ancak sonrasındaki gelişmeler sonucunda bu konu tekrar gündeme taşınmadı.

MÜLAKATTA DEĞİŞİKLİKLER OLACAK

'Mülakat kalktı mı?' diye merak eden adaylara cevabı Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin verdi. Mülakat sisteminin tamamen kaldırılamayacağına ilişkin açıklama yapan Bakan Tekin, süreçle ilgili değişiklikleri gündemine taşıdı. Peki, mülakat sürecinde hangi değişikliklere yer verilecek?

Yapılan son değişikliklere göre mülakata girecek olan adaylara bakanlık tarafından rastgele seçilen sorular getirilecek.

Yeni gelecek olan bir diğer düzenleme ise mülakata giren adayların kendilerine sorulan soruları ve cevapları yazılı olarak tutabilme imkanları olacak. Adaylar mülakatı yapan kurul üyelerini tanımayacak. Böylece torpil algısı ortadan kaldırılacak.

Öğretmenlere 3 yeni sınav görevi ve başvuru tarihleri Öğretmenlere 3 yeni sınav görevi ve başvuru tarihleri

Bakan Yusuf Tekin, mülakatların kaldırılmayacağı konusunun altını kesin bir dille çizerek "Şu anda öğretmen alımlarında sözlü sınavın olması yasal bir zorunluluktur" İfadelerini kullandı. Mülakat istemeyen öğretmen adaylarının umutları başka bahara kaldı.