öğrencilere devamsızlık affımı geliyor. Özellikle sekizinci sınıf ve 12. sınıf öğrencileri sınavlara hazırlık amacıyla okullarına devamsızlık yapıyor. Bununla birlikte bazı özel nedenlerle okula gidemeyen, devamsızlık yapan öğrenciler de olabiliyor. Bu öğrenciler milli eğitim Bakanlığının devamsızlık affı getirmesini talep ediyor. Geçtiğimiz yıllarda çoğu zaman bakanlık öğrencilere yönelik devamsızlık affı çıkarmıştı. Ancak 2023-2024 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte Gerek milli eğitim Bakanı Yusuf Tekin gerekse milli eğitim bakanlığı, devamsızlık affını yapılmayacağını, okula devamının önemli olduğunu ve devamsızlık konusunun sıkı bir şekilde takip edileceğini açıklamıştı. Bu açıklamalara rağmen çok sayıda öğrenci bakanlığın devamsızlık affı getirmesi için girişimde bulunmaya devam ediyor. Peki devamsızlık affı çıkacak mı? İşte flaş gelişmenin detayları: 
milli eğitim bakanlığı, çıkardığı yeni yönetmelik maddesi ile birlikte devamsızlık nedeniyle öğrencilere sınıf tekrari uygulamasını geri getirdi. Buna göre on gün mazeretsiz ve 30 gün mazeretli olarak okula devam etmeyen öğrenci sınıfta kalıyor. Özellikle liselerde sınava hazırlanan öğrenciler ise gerek dershaneye gitmek, gerekse sessiz bir ortamda ders çalışmak, kütüphaneye giderek sınava hazırlanmak gibi seçenekleri kullanarak okula devamsızlık yapabiliyor. Bu durumdaki öğrencilerin devamsızlık süreleri oldukça fazla oluyor. Bu nedenle öğrenciler milli eğitim Bakanlığının kendilerine yardımcı olmasını ve devamsızlık affı getirmesini bekliyor. Ancak bakan Yusuf Tekin bir çok kez devamsızlık affının yapılmayacağını açıklamıştı. Bazı haber sitelerinde yer alan  haberlerde ise yeni bir devamsızlık affını gündeme geleceği belirtiliyor 

ÖĞRENCILERE DEVAMSIZLIK AFFI MI GELIYOR?

Gündeme yer alan haberler ve sosyal medyada çıkan bazı bilgiler devamsızlık affını yeniden gündeme geleceğine işaret ediyor. Bakanlık tarafından şimdiye kadar katı bir şekilde savunulan okula devam zorunluluğu ile ilgili gelen iddialara göre milli eğitim bakanlığı MEB, 2023 2024 eğitim öğretim yılının son Günlerine geldiğimiz şu dönemde yeni bir devamsızlık affı çıkarmaya hazırlanıyor. Ancak iddialara göre bu af bütün öğrencileri kapsammayacak. Eğer bu öğrenci affı çıkarsa sadece 12. sınıf öğrencileri bu aftan yararlanabilecek. Ancak bu af için milli eğitim Bakanlığının hangi şartları getireceği de bilinmiyor.

milli eğitim Bakanlığının öğrencilereaf ile ilgili katı tutumunun devam ettiğini yukarıda belirtmiştik. Şu ana kadar bakanlık tarafından devamsızlık konusunda taviz verilmedi ve devamsız olan öğrencilerin sınıf tekrari yaptırılacağı ısrarla vurgulandı. Bu nedenle hiçbir öğrencinin bu haberlere dayanarak devamsızlık yapmaması gerekiyor. Öğrencilerin okullarına devam ederek devamsızlık süresini artırmaması büyük önem taşıyor. Bakanlığın net bir açıklama yapmadan hiçbir öğrencinin rehavete kapılmaması ve af gelecekmiş gibi davranıp okula devamsızlık yapmaması gerekiyor. 

Öğretmene rotasyonda dengeleri değiştirecek son dakika açıklaması Öğretmene rotasyonda dengeleri değiştirecek son dakika açıklaması

Sizler de devamsızlık affı ile ilgili düşüncelerinizi haber yorum kısmına yazarak sesinize bakanlık yetkililerine duyurabilirsiniz.