Türkiye'de milyonlarca öğrenci örgün eğitim kurumlarında eğitim görüyor. Bu öğrenciler ailelerine büyük maddi külfet oluşturuyor. Özellikle son 2-3 yıldır ülkemizde yaşanan aşırı yüksek fiyat artışları nedeni ile öğrenciler ve aileleri ekonomik zorluklar yaşıyor. Aileler öğrenci olan çocuklarının masraflarını karşılamakta zorlanıyor. Hatta çok sayıda öğrenci ayrı kaldığı ailelerinin yanına bayramlarda ya da tatillerde gitmekte zorlanıyor. Bu öğrencilerin sorununu çözmek amacı ile öğrencilere 3 bin TL aile desteği sağlanacak. Bu destek yılda 2 kere yapılacak. İşte desteğin detayları:

Okuyan Öğrencilere 3000 TL Destek Sağlanacak
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre öğrencilere çeşitli yollarla destek sağlanırrken son olarak örgün eğitim kurumlarında eğitim gören öğrencilere 3000 TL ödeme yapılacak. Çok sayıda öğrenciyi kapsayacak bu desteğin kapsamı merak edilirken öğrenci desteğinden hangi koşullarda yararlanılabileceği de netleşti

Öğrencilere Ulaşım Desteği Ödemesi Yapılacak

Zor durumda olan ailelerin sorunlarını çözmek ve aile bütünlüğünün korunması sürecinde aktif destek sağlamak amacı ile kurulan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kamu kaynaklarını kullanarak farklı ödemelerle birçok kesime yardım eli uzatıyor. Bakanlık son dönemlerin en mağdur kesimlerinden biri haline gelen öğrencilere de el atıyor ve ailelerine kavuşmaları için öğrencilere 2 defa 3000 TL desteği sağlıyor. İhtiyaç sahibi olan ailelere yönelik olarak yapılan ödemeler kapsamında, düşük gelirli olan ve hiç geliri olmayan ailelerin üniversite eğitimi gören öğrenci çocuklarına ödeme yapılacak. Üniversite eğitimi gören öğrencilere destek olmak amacıyla ulaşım desteği paketi devreye alındı. Bakanlığın destek programı kapsamında, ailelerin farklı şehirlerde eğitim gören öğrenci çocuklarına yılda 2 kez 3000 TL destek sağlanacak.

Öğrencileri Aileleriyle Buluşturacak Desteğin Şartları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı destek ödemelerinden yararlanmak isteyen ünivesite öğrencilerinin üniversitede örgün eğitim alması gerektiğini belirtti. En önemli şartlar ise 25 yaş altı ve lisans öğrencisi olmaları. Öğrenciler ailelerinden uzakta eğitim alıyorlarsa, yılda iki kez gidiş-dönüş bilet masrafları için ödeme alacaklar.

Yaşadıkları illerden başka şehirlerde bulunan üniversiteleri kazanarak ailesinden farklı bir ilde okuyan öğrenciler için ulaşım önemli bis harcama kalemi oluşturuyor. Bakanlık, yeni destek programı ile ilgili detayları kamuoyu ile paylaştı. İlköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim düzeyinde eğitim gören öğrencilerin şehirlerarası masrafları devlet tarafından karşılanacak. 2023 yılında ödeme tutarları 3000 TL olarak belirlendi.

MEB’den öğrencilere ve öğretmenlere yeni görev 14 Haziran 2024 karne gününe kadar yapılması gerekenler MEB’den öğrencilere ve öğretmenlere yeni görev 14 Haziran 2024 karne gününe kadar yapılması gerekenler

Öğrenci Desteği Başvuruları Nasıl Yapılacak?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanacak ödemelerle ilgili araştırmalar devam ederken, başvuruların Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden yapılacağı aktarıldı. Konu hakkında detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın resmi web sitesini ziyaret ederek detayları öğrenebilirler.