Türkiye genelinde binlerce öğretmen derse girmeyecek. İstanbul'da yaşanan olayda, 17 yaşındaki Irak uyruklu bir öğrenci okul müdürünü katletmiştir. Eğitim camiasında yaşanan bu facianın ardından sendikalar olayı protesto etmek ve Milli Eğitim Bakanlığını öğretmenlere, eğitimcilere şiddet engellemeye davet etmek için eylem kararı aldı. Alınan eylem kararı ile birlikte sendika üyesi öğretmenler cuma günü derse girmeyecek. Böylece okullarda çok sayıda ders boş geçecek.

Son yıllarda öğretmenlere yönelik olarak artan şiddet olayları eğitim camiasını derinden üzüyor. Özellikle öğrenciler tarafından öğretmenlere yönelik olarak yapılan saldırılarda çok sayıda öğretmen ve okul müdürü hayatını kaybetti. Yıllarca emek verilen öğrencilerin saygı göstermesi, hürmet etmesi gereken öğretmenlere şiddet uygulaması, gerek eğitim camiasında gerekse toplumda büyük tepkilere neden oluyor. Öğrencilerle birlikte öğrenci velileri de zaman zaman öğretmenlere yönelik şiddet uyguluyor. Geçtiğimiz günlerde bir kadın öğretmene veli tarafından yapılan saldırı kameralara yansımıştı. Eğitim camiası bu travmanın Sarsıntısını üzerinden atmadan yeni ve korkunç bir şiddet olayı daha gerçekleşti ve okul müdürü, görev yaptığı esnada müdür odasında öğrencisi tarafından vurularak öldürüldü. Sıklıkla yaşayan şiddet olayları nedeniyle sendikalar harekete geçti ve bakanlığı bu olaylara tedbir almak için uyarmak amacıyla iş bırakma eylemi yapma kararı verdi. 

Yaklaşık 720 bin öğretmen yeni müfredat eğitimi alacak Yaklaşık 720 bin öğretmen yeni müfredat eğitimi alacak

Sendikaların büyük bir çoğunluğu cuma günü bu kapsamda iş bırakacak. Sendika üyesi öğretmenler derse girmeyecek. Bu nedenle velilerin ve öğrencilerin eylemi dikkate alarak hareket etmeleri büyük önem taşıyor.