Ocak zamlı ek ders ücretleri hesaplara yatmaya başladı Ocak zamlı ek ders ücretleri hesaplara yatmaya başladı
Geçtiğimiz günlerde öğretmenlerle ilgili olarak yazdıkları nedeniyle tüm öğretmenlerin tepkisini  çeken Nagehan Alçı, eğitim camiasının dikkatini çekmeyi de başardı. Öğretmenlerin ve öğrencilerin rahata alıştıklarını iddia eden Habertürk yazarı, eğitimde olan biteni, öğretmenlerin çabalarını ve çalışmalarını görmemekle suçlanmış ve özür dilemeye davet edilmişti. Özür bekleyen öğretmenler beklediği özrü alamazken, Nagehan Alçı bu defa öğretmenlerle ilgili bir açıklama daha yaptı ve Ziya Selçuk'a seslendi.

Alçı, "Okulların en kısa sürede açılması hedefleniyorsa öğretmenler neden aşıda bu kadar arka sıralarda?" diye sordu. "Sayın Ziya Selçuk'a buradan yalvarıyorum." diyen Alçı, "Masaya yumruğunuzu vurun, öğretmenleri aşı listesinin en başına yazdırın..." diye seslendi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un dün akşam CNN Türk’te yaptığı açıklamaları dikkatle dinledim.

Sayın Selçuk aynı zamanda tecrübeli bir eğitimci, bir öğretmen olarak büyük bir iyi niyetle çaba sarf ediyor. Bundan kuşkum yok.
Dünkü programı yapan gazetecilerden Hakan Çelik’e Sayın Bakan’a iletmesi için birkaç soru gönderdim. Sevgili Hakan sorumda işaret ettiğim uluslararası kuruluşların ilkokulları kapamanın son çare olarak düşünülmesi gerektiği yönündeki raporlarını ismimi de zikrederek Sayın Selçuk’a hatırlatıp bizde okulların neden bu kadar uzun süre kapalı tutulduğunu sordu.

Bakan Bey verdiği cevapta ilkokulların açık tutulmasının önemini kabul etti ancak sonra topu Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı'na attı.
Halbuki Almanya ve Fransa başta olmak üzere bir çok gelişmiş ülkede bilim kurulları ve sağlık bakanlıklarından görüş alındı fakat okullarla ilgili nihai karar eğitim bakanlarının kanaatlerine göre verildi.
Sayın Selçuk uluslararası kuruluşların ilkokulların açık tutulmasını çok net bir dille öneren bilimsel raporlarını kararlı bir şekilde sahiplense ve savunsa Bilim Kurulu'nu başka yerleri kapayıp okulları açık tutmamız gerektiği konusunda çok daha önce ikna ederdi diye düşünüyorum.
Olanla, ölene çare yok… Sonuçta bugüne gelindi ve geçmişe bakmak yerine en azından hızlı bir şekilde çocuklarımızı okullarına kavuşturmanın yöntemlerini aramamız gerekir.

AŞI LİSTESİNDE KAFAMA TAKILAN SORULAR
Bu aşamada bunun yolu büyük oranda aşıdan geçiyor.
İşte ip de orada kopuyor sevgili okurlar…
Aşılanacak grupların sırası ile ilgili detaylı bir liste açıklandı. Bu zincirde öncelikli gruplara dikkatle baktınız mı?
Birinci grupta bildiğiniz gibi sağlık çalışanları, yaşlı bakım evleri çalışanları ve 65 yaş üzeri var.
65 yaş üzeri yaklaşık 8 milyon vatandaş bulunduğuna, yaklaşık 1,5 milyon da sağlık çalışanımız olduğuna göre ilk grup maksimum 9-9,5 milyon vatandaştan oluşuyor.
Buna hiçbir itirazım yok.
Gelelim ikinci gruba…
İkinci grupta sıralama şöyle:
A1 Milli Savunma Bakanlığı
A2 İçişleri Bakanlığı
A3 Kritik görevlerdeki kişiler
A4 Zabıta, özel güvenlik
A5 Adalet Bakanlığı
A6 Cezaevleri
A7 Eğitim Sektörü (Öğretmenler ve öğretim üyeleri)
A8 Gıda Sektörü…
Liste böyle uzayıp gidiyor.
Öğretmenler ikinci grubun yedinci sırasına konmuş.
Say say bitmez… Yedi!
Sayın Bakan’ın söylediği gibi okulların en kısa sürede açılması hedefleniyorsa bu sıralamada bir çelişki yok mu?

OKULLARIN AÇILMASI ÖNCELİĞİMİZ İSE EN BAŞA ÖĞRETMENLER YAZILMALI
Öğretmenlerin üzerindeki gruplara bir bakın lütfen sevgili okurlar…
Elbette sahadaki askerler ve kendilerini korumakta zorlanacak çok elzem pozisyondaki memurlara öncelik tanınmalı ama ben Bakanlık memurlarından önce, ikinci grubun en başına öğretmenlerin yazılması gerektiğini düşünüyorum.
Bakanlıkların yanı sıra zabıta ve özel güvenlik görevlilerinin öğretmenlerden önce aşılanması da tuhaf gelmiyor mu size mesela?
Bakanlık memurları, zabıta ve özel güvenlik görevlileri önemsiz oldukları için değil. Elbette hepsi teker teker çok kıymetli ve toplumda önemli görevler icra ediyorlar. Ancak bu gruplar kendilerini maske ve mesafe ile koruyarak bir süre daha görevlerine devam edebilme olanağına sahipken öğretmenler aşılanmadığı için çocuklar evde kalmaya devam ediyor.