Milli Eğitim Bakanlığı 2023-2024 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte önemli değişikliklere imza attı. İlkokul ortaokul ve lise düzeyinde yönetmelik değişiklikleri getiren bakanlık bu değişikliklerle birlikte devamsızlıktan telefon kullanımına, sınıf geçme şartından sınav şekillerine kadar bir çok konuda yeni kararları uygulamaya soktu. Bakanlık alınan bu kararlar sonrasında öğretmenlerin yeni döneme hazırlanması için kurs programları da düzenlemeye başladı. Bakanlık tarafından yapılan değişikliklerin öğrencilere daha etkin bir şekilde yansıtılması için MEB tarafından öğretmenlere yönelik kurslar düzenlenmeye devam ediyor. Bakanlık bu kapsamda öğretmenleri yeniden kursa alacak.

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı Yönetmelik değişikliği ile birlikte okullarda uygulanan sınavların çoktan seçmeli sınav yerine açık uçlu sınav olması için karar aldı. Bu kararlar kapsamında öğretmenlerin daha donanımlı hale getirilmesini amaçlayan bakanlık, öğretmenlere yönelik yeni kurs düzenleyecek.

Bakanlık tarafından alınan açıkuçlu sınav kararı ilgili olarak öğretmenlere, öğrencilerin cevabını kendilerinin oluşturacakları soruların sorulması gerektiğiyle ilgili talimat verildi. İşte bu sebeple öğretmenlerin açık uçlu sorular hazırlamalarına yardımcı olmak amacıyla bakanlık, konuyla ilgili bir kurs hazırladı ve ilgili kursla ilgili okullara resmi yazılar gönderildi.

MEB’in gönderdiği öğretmenlere kurs yazısı şöyle 

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Açık Uçlu Madde Yazma ve Ölçme Değerlendirme Semineri" programı "2.01.01.06.024" kodu ile hizmet içi eğitim faaliyetlerinde kullanılmak üzere Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü web sayfasında "Standart Eğitim Programları" başlığı altında yayımlanmıştır.

MEB’den okullara öğrencilerle e-okul ile ilgili yeni duyuru MEB’den okullara öğrencilerle e-okul ile ilgili yeni duyuru

Bu kapsamda; 'Açık Uçlu Soru Yazma ve Ölçme Değerlendirme Teknikleri' kursu düzenlenecek olup, öğretmenlerin https://forms.gle/21ffsxprJLf4YrgG7 adresinden 14.02.2024 Çarşamba günü mesai bitimine kadar elektronik başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.