MEB’den okullara öğrencilerle e-okul ile ilgili yeni duyuru MEB’den okullara öğrencilerle e-okul ile ilgili yeni duyuru

Memurlar ve özellikle öğretmenler disiplin affına çıkmasını bekliyor.

haklarında açılan Soruşturmalar sonrasında disiplin cezası alan memurlar zaman zaman disiplin affının çıkması ve cezaların silinmesi nedeniyle bir beklentiye girmiş durumda. Disiplin cezaları memurların özellikle terfi etmesinin önünde büyük bir engel olarak duruyor. Terfi etmek isteyen memurların bu engele takılması, disiplin cezasının affı konusunu da gündeme getiriyor

ancak öğretmenler de farklı bir durum var. Diğer memurlarda terfi için disiplin cezası önem arz ederken öğretmenler de uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyerlerinde disiplin cezası engelleyici bir unsur olabiliyor. Kademe ilerlemesi durdurması cezası alan öğretmenler uzman öğretmen ve başöğretmen olamıyor. Bu da öğretmenlerin maddi kayıplar yaşamasına neden oluyor. Ayrıca diğer memurlar gibi kademe ilerlemesi cezası alan memurlar idari görevlerde görevlendirilemiyor. Bu durumdan dolayı öğretmenler bir an önce sicil affının getirilmesini ya da uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikte bulunan şartlardan biri olan kademe durdurma cezası almamış olmak şartının kaldırılmasını talep ediyor. 

peki memurlara sicil affı gelecek mi, son durum ne?

Bazı sendikalar ve siyasi partiler memurların bu sesine kulak vererek hükümetin sicil affı getirmesi talebinde bulunuyor. 2020 yılında Milliyetçi Hareket Partisi tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine memurlara sicil affı konusunda önerge sunulmuştu. Son günlerde sicil affının öneminin artması nedeniyle sendikaların ve siyasi partilerin bu konunun üzerine daha fazla eğililmesi bekleniyor. Geçtiğimiz yıllarda yapılan sicil affını memurlar için yeniden getirilmesi talep ediliyor. Peki hangi yıllarda memurlara sicil affı getirilmişti?

Daha önce 1986, 1992, 1999 ve 2006 yıllarında memurlar için sicil affı getirilmişti. Ancak işlenen bazı suçlar bu sicil affının dışında tutulmuştur. 5525 sayılı kanun ile belirli suçlar dışında kalan ve 1999 yılları ile 2005 yılları arasında işlenen suçlardan dolayı verilmiş olan tüm disiplin cezalarına af gelmişti.

memurlar ve özellikle öğretmenler, hükümetin yeni bir sicil affı getirmesini bekliyor. Konuyla ilgili gelişmeler oldukça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Sizler de konu ile ilgili düşüncelerinizi yorum kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz