Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Işıkkhan, memurlara 537 TL ikramiyenin ödenmesi ile ilgili açıklama yaptı.

Toplu sözleşmede hükümetle yetkili sendikanın anlaşması sonrasında %2 Üye barajını aşan sendikalara mensup memurlara aylık 537 TL, %2 barajının altında kalan sendika üyelerine ise 190 TL toplu sözleşme ikramiyesi ödeniyordu. Cumhuriyet Halk Partisi CHP, bu uygulamanın anayasaya aykırı olduğunu gerekçe göstererek Anayasa Mahkemesine başvuru yaptı. AYM, CHP'nin başvurusunu haklı buldu ve ilgili maddeyi iptal etti.
AYM'nin kararının ardından üyeleri 537 TL yerine 190 TL ikramiye alacak olan Semur Sen, üyelerinin mağdur olduğunu belirterek bu mağduriyetin giderilmesi için Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'la görüştü. Görüşme sonrasında bakan Işıkhan Konuyla ilgili açıklama yaptı.

Maaş Zammı Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Zammına Tam Yansımayacak Maaş Zammı Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Zammına Tam Yansımayacak

Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Kamu görevlilerimiz müsterih olsun ve şunu iyi bilsin ki bugüne kadar nasıl emeğin ve emekçinin yanında olup, birçok kazanımı AK Parti hükümetleri döneminde sendikalarımızla birlikte elde ettiysek, bundan sonra da kamu görevlilerimizin yanında olacak, sendikalarımızın yanında olacak, emekçimizin yanında olacağız. Bize göre yanlış olan bu kararla ilgili olarak da gerekli adımları atma noktasında üzerimize düşeni mutlaka yapacağımızı ifade etmek isterim."