Memur ve emekliler için maaş zam farkları hesaplara yatmaya başladı. Temmuz 2023 itibariyle memurların maaşına 6 Toplu Sözleşme gereği yapılan zam ve enflasyon farkının eklenmesi ile birlikte %17,55'lik oransal artışa ek olarak, yaşanan yüksek enflasyonun memurların alım gücünü zayıflatması sonucu oluşan durumu sübvanse etmek için yapılan 8077 TL'lin seyyanen zam ödemeleri yapılmıştı.

Memur ve Emekli Maaşına Fark Ödemeleri Başladı

Memur ve emekli maaşına Temmus ayı itibariyle %17,55 oranda ortak oransal zam yapıldı. Bu zam memurların maaşa ek olarak elde ettikleri tüm gelir kalemleri için geçerli oldu. Öğretmenlerin ek ders ve nöbet görevi ücretleri, doktorların döner sermaye ücretleri, hemşirelerin nöbet görevi ücretleri ve diğer meslek gruplarının aldıkları ek ve yan ödemelerin tamamı oransal zam kadar arttı. Yani %17,55 oranında zamlandı. Maaşlara yapılan seyyanen zam bu kalemlere yansıtılmadı.

20 ilde son dakika FETÖ operasyonu: 70 gözaltı var 20 ilde son dakika FETÖ operasyonu: 70 gözaltı var

Memur maaşına yapılan %17,55'lik oransal zam 15 Temmuz maaşında bordrolara yansıdı. Memurlar oransal zamlı maaşını aldılar. Ancak maaşlara seyyanen zam yansımamıştı. 8077 TL tutarındaki seyyanen zamlar da maaşlardan birkaç gün sonra hesaplara yatmaya başladı. Ancak bazı kurumlar seyyanen zamla birlikte %17,55'lik maaş zam farkını da seyyanen zamla birlikte öderken bazı kurumlar sadece seyyanen zammı ödedi. Hal böyle olunca da çok sayıda kurumda çalışan kamu personeli ile emeklinin 14 günlük maaş zam farkları ödenmemiş oldu. Maaş farkılarını ve seyyanen maaş zammını ödemeyen kurumlar için daha önceden belirlenen tarih ise 25-28 Temmuz 2023 aralığında oluştu.

Tüm zamlar ve Farklar Ödeniyor

Emekli ve memur maaş farkı ödemeleri 25 Temmuz 2023 - 28 Temmuz 2023 tarihleri arasında memurların hesaplarına aktarılıyor. Bununla birlikte bazı kurumlarca henüz yatırılmamış olan 8077 TL'lik seyyanen zam nedeniyle oluşan maaş farkı da memurun hesabına 28 Temmuz 2023 tarihine kadar geçecek.