Memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan rutin zam Temmuz ayında gerçekleşecek. 2023 zammının belli olacağı Temmuz ayında mevcut hümumetin mi yoksa yeni hükumetin mi işbaşında olacağı seçimlerin ardından belirlenecek. Ancak A Haber'de yer alan habere göre memur maaşına yapılacak zam oranı aşağı yukarı belli oldu.

Emekli ve memur zammında rakamlar netleşmeye başladı. SSK ve Bağ-Kur emeklisine yüzde 21,43, memur ve memur emeklisine 19,18'lik zam gündemde.

Nagehan Alçı'dan Öğretmen Atamalarına İlişkin Açıklamalar Nagehan Alçı'dan Öğretmen Atamalarına İlişkin Açıklamalar

Temmuz ayına az bir süre kala memur ve emeklileri gözü kulağı yapılacak zam oranında. MB anketine göre SSK ve Bağ-Kur emeklisine yüzde 21,43, memur ve memur emeklisine 19,18'lik zam sinyali geldi. Memur ve memur emeklisi toplu sözleşme kapsamında yüzde 6 zam ve enflasyon farkı alacak. Memur ve emekliler refah payı beklentisi içinde. Hükümet zam oranlarına refah payı da eklerse hem SSK ve Bağ-Kur emeklisi hem memur ile memur emeklisinin zam oranı yüzde 25 ila 30 arasını buluyor.

Milyonlarca emekli ve memurun gözü kulağı, temmuz ayında yapılacak zamda... Merak edilen artış oranının ne olacağı. Enflasyon beklentisinin belli olmasıyla birlikte bu sorunun yanıtı da netleşmeye başladı.

TEMMUZ MAAŞ ZAMMI İÇİN İPUÇLARI GELMEYE BAŞLADI

Merkez Bankası'nın enflasyon tahminleri Nisan'da %2,64, Mayıs'ta %2,46 ve Haziran'da %2,61 oldu. Emeklilerin temmuz maaşı için ipuçları gelmeye başladı. Milyonlarca emekli ve memur zamlı maaşları alabilmek ve tatmin edici bir zam oranı için temmuz ayını bekliyor. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK yılın ilk çeyreğinde enflasyon rakamını yüzde 12, 52 olarak açıklamıştı. Bundan sonra oluşacak olan Nisan, Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamları, memur ve emekli maaş zamlarının oranını da etkileyecek.

İŞTE EMEKLİ VE MEMUR MAAŞ ZAMMI ORANI

Merkez Bankası MB Piyasa Katılımcıları anketinden 2023 Temmuz'da SSK ve Bağ-Kur emeklisine yüzde 21,43, memur ve memur emeklisine ise 19,18'lik zam sinyali geldi. Vatandaşların beklentisi ise en az yüzde 25-30 arasında.

EN DÜŞÜK MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI

Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme kapsamında 2023 temmuz ayında yüzde 6 zam ve enflasyon farkı alacak. Merkez Bankası MB tahminlerine göre 6 aylık enflasyon yüzde 21,43, enflasyon farkı ise 13,43 olarak gerçekleşecek. Bu rakamlar da memur ve memur emeklisine en az yüzde 25 oranında bir zam yapılacağı anlamına geliyor. Eğer tahminler tutarsa en düşük memur maaşı 11 bin 848 TL'den 14 bin 810 TL'ye yükselecek. En düşük memur emeklisi maaşı ise % 25 zamla 7 bin 901 TL'den 9 bin 876 TL'ye çıkacak.

ATV Haber'in yayınladığı habere göre 2023 ocaktaki zam oranına refah payı da eklenmiş, artış yüzde 30'a tamamlanmıştı. Milyonlarca memur ve emekli ise yine refah payı beklentisi içinde. Yüzde 5 refah payının eklenmesiyle en düşük memur maaşı 15 bin 402, en düşük memur emeklisi aylığı ise 10 bin 271 TL olacak.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞI

SSK ve Bağ-Kur emeklileri hesaplanan 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alıyor. Bu da yüzde 21,43'e tekabül ediyor. Ancak hükümetin bu emekliler için de refah payı verebileceği, yüzde 25 ve 30 arasında zam olabileceği konuşuluyor.