Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, öğretmen atamaları, yeni Öğretmenlik meslek kanunu, Yardımcı hizmet sınıfı çalışanlarının Genel İdari Hizmetler sınıfına alınması, ücretli öğretmenlerin durumu konularına dair önemli açıklamalarda bulundu..

Öğretmen atamalarının gerekli düzeyde yapılması ve yeni ÖMK'nın karşılık verecek şekilde hazırlanması gerektiğine vurgu yapan Memur Sen Genel Başkanı Yalçın şu ifadeleri kaydetti:

"Eğitim-Bir-Sen olarak özelde üyelerimizin hak ve menfaatlerini koruyup, güçlendirme gayesiyle hareket ederken bir yandan da ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmak üzere verdiğimiz 32 yıllık mücadelede aşama aşama pek çok ilerleme kaydettik. Yetkiyi almamızla birlikte memur sendikacılığına yeni bir soluk getirerek sorunları konuşmanın ötesinde sorunların teker teker çözüldüğü bir zemini tesis ettik.

15 Temmuz 2024 derece ve kademeye göre, Yeni zamlı öğretmen uzman ve başöğretmen maaşları 15 Temmuz 2024 derece ve kademeye göre, Yeni zamlı öğretmen uzman ve başöğretmen maaşları

Mücadele verdiğimiz her şeyi çözemedik belki ama çözdüğümüz her şeyi mücadelesini verdiğimiz için çözdük. Geçmişte çözülmez denilen sorunları çözdüğümüz gibi şimdi de aynı kararlılıkla mücadelemize devam ediyoruz.

İstiyoruz ki;
- Öğretmen atamaları mali disipline ve sıkılaşmaya kurban edilmeden eğitim faaliyetlerinin düzgün yürütülebilmesi için gerekli sayıda öğretmen ataması yapılsın.
- Öğretmenlik Meslek Kanunu yenilensin ve ihtiyaca cevap verecek, beklentiyi karşılayacak şekilde düzenlensin.
- Üniversite idari personeline aile bütünlüğü için yer değişikliği hakkı verilsin.
- Yardımcı hizmet sınıfı çalışanlarının Genel İdari Hizmetler sınıfına geçişi sağlansın.
- Öğretmen atamalarında mülakat kaldırılsın, ölçülmesi ve sınanması mümkün olan yazılı sınav yöntemi ile atamalar yapılsın.
- Asgari ücretin bile altında ücretler ile mesleğini icra etmeye çalışan ücretli öğretmenlere verilen ücretlerin yetersizliği görülsün. Vekil Öğretmenlik için önceden uygulanan haklar tanınsın."