Memurlara ödenen maaşlarda mesleklere ve unvanlara göre yeniden bir düzenleme yapılarak, Temmuz maaş zammı ile birlikte unvanlar arası adaletin sağlanması yönünde Öğretici'den açıklama geldi.

Önder Kahveci’den memur maaşlarına refah payı zammı açıklaması Önder Kahveci’den memur maaşlarına refah payı zammı açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Haziran ayı verilerine göre ortalama memur maaşı 12.200,5 ₺, ortalama kamu işçisi maaşı 21.711,8 ₺.

En düşük memur maaşına aile yardımı ve çocuk yardımı ekleyenler RESMİ verilere tekrar baksın! Bırakın en düşüğü, ortalama memur maaşı zaten 12.200₺.

İşçilerimiz aldıkları ücretleri sonun kadar hak ediyor. Temmuz ayında da toplu sözleşme gereği ikinci altı ay için %15 daha artış alacaklar. 

Cumhurbaşkanının sözü gereği en düşük memur maaşının 22 bin ₺'ye çıkarılması için çalışmalar yapılacağı ifade edilmiştir. 

Memur maaşları yeniden düzenlenmeli, meslek ve unvanlar arasındaki dengesizliğin giderilmesi için kapsamlı bir çalışma yapılmalıdır. 

Yaptım oldu anlayışı ile değil, paydaşlarla birlikte yapılacak çalışmalar doğacak sorunların da önüne geçecektir. 
Aksi taktirde bir çok maaş belirtilen seviyede eşitlenirse bu durum da diğer sorunlara yol açacaktır.

Mehmet Alper Öğretici

DASK Genel Başkanı