Temmuz ayı memur maaş zamları konusunda merak ve beklentiler devam ediyor. Hükumetin en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağı sözüne karşın, bu zammın da yetersiz olacağı yönünde itirazlar ile birlikte yeni talepler de geliyor. Bu taleplerden biri de Türk Eğitim Sen (TES) Genel Başkanı Talip Geylan trafından yapılan açıklama ile geldi. Memur maaş zammına yönelik olarak açıklama yapan Geylan, 22000 TL maaşın üzerine Temmuz ayında %6 toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkının eklenmesi konusunu gündeme getirdi.

Türk Eğitim Sen (TES) Genel Başkanı Talip Geylan'ın memur maaşlarına yapılacak olan Temmuz zammının güncellenmesi için yaptığı konuşma şöyle:

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan en düşük memur maaşı 22.000 TL olacak sözünü verdiğinde 22.000 TL 1158 dolara tekabül ediyordu. Şimdi ise 940 dolara denk gelmektedir. Yani daha zammı almadan alım gücü yıpranmış durumdadır. Bu durumda 

Kamu Sen olarak biz diyoruz ki, geride kalan dönemde uğradığımız gelir kaybının telafisi anlamında en düşük memur aylığı 22.000 TL’ye seyyanen artış ve refah payı ile yükseltildikten sonra, bunun üzerine Toplu Sözleşme hükmü gereğince maaşlarımıza ikinci altı ayın %6 artışı ve enflasyon farkı da eklensin.

Sandık kurulu başkanı ve memur üyeye ödenecek ücret yevmiye sayısı YSK tarafından açıklandı Sandık kurulu başkanı ve memur üyeye ödenecek ücret yevmiye sayısı YSK tarafından açıklandı

Devletimiz, yılda iki kez işçi, işçi ve memur emeklisine Bayram İkramiyesi ödüyor. Kamuda bu haktan mahrum kalan ise yalnızca görevi başındaki memurlarımızdır. Bu kapsama görevi başındaki memurlarımızda dahil edilmelidir.

Statü hukukuna tabi çalışan memurumuzun maaşını, işçi kardeşlerimizle mukayese ederek tespit etmek çok yerinde değildir.

Kamu çalışanlarının niteliğine mütenasip bir ücret belirleme usulünün hayata geçirilmesi, Türkiye Kamu Sen in Toplu Sözleşmede masaya getireceği temel taleplerinden olacaktır.