2024 - 2025 yıllarını kapsayan memur maaş zam görüşmelerinin 7.'si olan 7. Toplu Sözleşme görüşmeleri hükumet yetkilileri ile memurlar arasında aralıksız pazarlıklarla devam ediyor. Milyonlarca memur ve emekli gözünü kulağını bu görüşmelere çevirdi. Herkes nefesini tuttu bugünkü açıklamayı beklemeye başladı. Gelecek açıklama ile memur ve emekli maaş zammında dananın kuyruğu kopacak ve her şey netleşecek.

Önder Kahveci’den memur maaşlarına refah payı zammı açıklaması Önder Kahveci’den memur maaşlarına refah payı zammı açıklaması

1 Ağustus itibariyle başlayan görüşmelerde sendikalar hükumete taleplerini iletti. Günlerce tüm hizmet alanlarındaki sendikaların talepleri tartışıldı. Hükumet ise maaş zammı ile ilgili ilk teklifini 2024 yılı için %14 + %9 Ocak-Temmuz dönemi ve 2025 yılı için de %6+%5 Ocak - Temmuz dönemi olarak açıkladı. Ancak yetkili sendika dahil hiçbir sendika hükumetin bu memur ve emekli maaş zammı teklifini kabul etmedi.

Hükumet 2. zam teklifini açıklıyor

Hükumet adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Vedat Işıkhan'ın yaptığı ilk maaş zam teklifi sendikalar tarafından kabul edilmeyince hükumet toplu görüşme takvimi gereği 2. zam teklifini yapacak. Sendikalar, hükumetin zam teklifini yükseltmesi için çeşitli yöntemlerle çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda KESK iş bırakma eylemi yaptı. Işıkhan'ın yapacağı 2. teklif sendikalar için nihai önemde olacak ve eğer sendikalar teklifi kabul etmezse toplu sözleşme görüşmeleri yeni aşamaya geçecek ve iş sendikaların ve hükumetin inisiyatifinden çıkacak.

Hakem heyeti devreye girecek

Toplu sözleşme görüşmelerinde hükumetin yapacağı 2. zam teklifi sendikalar tarafından değerlendirilecek. Yapılan memur ve emekli maaş zam teklifi eğer yetersiz bulunursa konu hakem heyetine gidecek ve son kararı hakem heyeti verecek.