Maaşlara enflasyon ayarı: Memurların, emeklilerin Ocak zammı için ipucu geldi!

2024 Ocak memur maaşı ve emekli aylığı zamları için yeni ipucu geldi. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yüzde 39.59, memur maaşları ve memur emeklilerine de yüzde 51.44 oranında maaş zammı bekleniyor. İşte memur maaşı ve emekli maaşlarını konu alan zam haberinin detayları...

Yılın sonuna yaklaşılırken, 2024 Ocak ayında yapılacak olan memur maaş zamlı emekli zamları merakla bekleniyor. Memur maaşlarını ve memur emeklilerinin aylıklarını zam oranında bu yılın ikinci yarısına ilişkin enflasyon verileri belirleyici olacak. Memur ve memur emeklerine yapılacak olan zamma ilişkin ipuçları da geliyor.

Öte yandan Finansal Kurumlar Birliği'nin ilkini açıkladığı Ekonomik Görünüm Beklenti Anketi'nde katılımcıların 2023 yıl sonu enflasyon beklentisinin ortalama yüzde 67.19 olduğu bilgisi kayıtlara geçti. Açıklanan beklenti, 2023'ün ikinci yarısında enflasyonun yüzde 39.59 olarak gerçekleşeceğini ortaya koyuyor.

2024 yılının Ocak ayında bu yılın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında enflasyon farkı olarak zam alacak SSK ve Bağkur emeklilerinin maaş artışı bu tahmine göre yüzde 39.59 seviyelerini bulacak.

Memurların ve memur emeklilerinin yüzde 15 toplu sözleşme zamma eklenecek enflasyon farkı da bu tahmine göre yüzde 31.69'u bulacak. Böylece memurların ve memur emeklilerinin 2024 Ocak ayı zam oranı yüzde 51.44'e ulaşacak.

ÖMK ile Hangi Branştaki Öğretmenlere Ağır Ceza İçeren Yeni Düzenlemeler Geliyor ÖMK ile Hangi Branştaki Öğretmenlere Ağır Ceza İçeren Yeni Düzenlemeler Geliyor

4 AYDA ENFLASYON % 40'I AŞTI
4 aylık enflasyon verisi TÜİK tarafından yapışan açıklamaların ardından belli oldu. Türkiye istatistik kurumu  tarafından açıklanan 2023 yılı ikinci yarısı dört aylık enflasyon verilerini göre 4 ayda SSK ve Bağkur emeklileri için yüzde 29.41, memurlar ve memur emeklileri için yüzde 40.4 zam oluştu. Geriye 2 enflasyon verisi kaldı.

Zam oranı ise enflasyonla ilgili aralık ayına ait son verinin açıklanacağı 3 Ocak 2024 tarihinde belli olacak. Emeklilere bu zamma ilaveten bir iyileştirme de beklenirken, burada refah payı ve taban aylık artışı üzerinde duruluyor.