MEB’den okullara öğrencilerle e-okul ile ilgili yeni duyuru MEB’den okullara öğrencilerle e-okul ile ilgili yeni duyuru

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında (DYK) ek ders saati ile ilgili olarak bakanlık bünyesindeki okul ve kurumlarda görevli olan rehber öğretmenlere yönelik düzenleme yaptı. Bakanlığın 2 Kasım 2023 tarihli ve 90168051 sayılı Makam Oluru ile yapılan değişiklik sonrasında öğrenci rehberliği alanındaki profesyonellerin hafta sonları DYK kurslarında ek ders görevi alabilmelerinin önü açıldı.

Bakanlık tarafından yönergede yapılan düzenleme kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi'nin "Öğretmenlerin seçimi ve görevlendirilmesi" başlıklı 8. maddesinin 5. fıkrasında değişiklik yapıldı. Buna göre, rehber öğretmenlere hafta sonları, her 10 sınıf için 4 saat DYK kursunda ek ders görevi verilebilecek.

Değiştirilen yönerge, il/ilçe merkez komisyonları tarafından belirlenecek ölçme ve değerlendirme süreçlerinin takibi, öğrenci merkezli bireysel gelişim süreçlerinin izlenmesi, rehberlik ve yönlendirme işlemlerinin takibi gibi alanlarda rehber öğretmenlere ek ders görevi verilmesini öngörüyor. Bu görevlendirmenin, 10 sınıfa/gruba kadar bir rehber öğretmen/psikolojik danışman için 4 saate kadar yapılabileceği belirtiliyor.

Bakanlığın yaptığı bu değişiklikle birlikte, rehber öğretmenlere sağlanan DYK kurslarında daha fazla etkinlik ve destek sağlanması hedefleniyor. Yönergedeki değişiklik, öğrenci odaklı rehberlik hizmetlerine daha fazla katkı sunmayı amaçlayarak, eğitim sistemindeki iyileştirmeleri destekliyor.

MEB'in Yönergesi İçin TIKLAYINIZ rehberlik ek ders