Milli Eğitim Bakanlığüı Türkçe dersinden sınıf geçebilmek için gerekli olan puan barajının 70'e çıkarılmasının gerekçelerini kamuoyu ile paylaştı. Açıklama yapan MEB Temel Eğitim Genel Müdürü

Prof. Dr. Zarife Seçer konuya ilişkin şunları söyledi:
"Araştırma sonuçlarımız, Türkçe dersi ile ilgili aldığımız önlemlerin bir ihtiyaç, bir gereklilik olduğunu ortaya koydu." 

Milli Eğitim Bakanlığının 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı'nın gelmesi ile birlikte uygulamaya koyduğu yönetmelik değişiklikleri sonucunda Türkçe dersi için 70 puan barajı getirilmişti. Bakanlık bu kararın neden alındığına ilişkin bilgilendirme açıklaması yaptı.

Millî Eğitim Bakanlığı MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Zarife Seçer, Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'ne yansıyan ve ortaokullarda 45 olan sınıf geçme puanının Türkçe dersi için 70'e, diğer dersler için 50'ye yükseltilmesi yönündeki karara ilişkin açıklamalarda bulundu.
Seçer, temel eğitimde öncelikle Türkçe dil eğitimine yönelik önlemleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Yeni zamla birlikte ek ders ücretleri 108 TL bandına çıkıyor Yeni zamla birlikte ek ders ücretleri 108 TL bandına çıkıyor

"RASTGELE ALDIĞIMIZ BİR KARAR DEĞİL"

Seçer, aldıkları tüm kararları, akademisyenler, uzmanlar, sahadaki öğretmenler ve diğer paydaşlarla iş birliği yaparak hayata geçirdiklerini bildirdi.

İlkokullarda ve ortaokullarda çocukların dil becerilerini ölçmeye yönelik araştırmalar yaptıklarını belirten Seçer, şu bilgileri verdi:

Covid-19 salgını sürecinde tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de dijitalleşme büyük bir hız kazandı ve bu durum öğrencilerimizin erken yaşlardan itibaren teknolojiyle çok daha fazla vakit geçirmelerine neden oldu. Ailelerin bu süreçte çocuklarının dil becerisini geliştirmeye yönelik verebilecekleri destek ne yazık ki sınırlı oldu. Özellikle uzaktan öğretim sürecinin öğrencilerimiz üzerindeki etkisini ölçtük. Konuyu çok geniş kapsamlı araştırma yöntemlerini kullanarak ortaya koyduk.