Milli Eğitim Bakanlığı, 2023-2024 eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte eğitime yönelik önemli değişiklikler yaptı. Bu değişikliklerin başında gelenlerden biri de ilkokullarda yazılı sınavın kaldırılması, ortaokul ve liselerde ortak yazılı sınavların yapılması oldu. MEB, bugün ortaokul ve liselerde yapılacak olan yazılı sınavlarla ilgili paylaşım yaptı. İşte MEB tarafından yapılan o paylaşım ve detaylar:

MEB'den Ortaokul ve Liselere Yazılı Sınav Paylaşımı

Millî Eğitim Bakanlığınca, resmî ve özel ortaokul ile liselerde okul genelinde yapılacak yazılı sınavlara yönelik örnek soru kitapçıkları ve açıklamalar yayımlandı.    9 Ekim 2023 16:56
Millî Eğitim Bakanlığı, 9 Eylül 2023'te yürürlüğe giren Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği'ne göre gerçekleştirilecek yazılı sınavlar öncesinde örnek konu soru dağılım tablolarını hazırlayıp, geçtiğimiz günlerde okullara duyurmuştu.
 
Bakanlık bu kez, okullarda öğretmenler tarafından uygulanacak ortak yazılı sınav ve birden fazla şubede okutulmadığı için ortak yapılamayacak sınavlara yönelik daha önce yayımlanan konu soru dağılım tablolarına uygun örnek soru kitapçıkları ve açıklamaları yayımladı.
 
Buna göre eğitim kurumu sınıf/alan zümreleri, kendi il sınıf/alan zümrelerince hazırlanan konu soru dağılım tablolarına göre söz konusu örneklerde yer alan soru şekillerine uygun sınav sorularını hazırlayacaklar.
 
Yayımlanan örnek soru kitapçıkları öğretmenlere sınav uygulamalarında rehber niteliği taşırken örnek sorular, ilgili Yönetmelik'te yer alan "... tüm sınavlar cevaplarını öğrencilerin oluşturduğu..." ifadesinin öğrenciler tarafından daha net olarak anlaşılması amacıyla hazırlandı.
 
Tablo açıklamaları ve örnek soru kitapçıklarına https://odsgm.meb.gov.tr/ sayfasından ulaşılabilir.

Yüksek lisans ve doktor öğretmenlerin avantajları ÖMK ile birlikte kaldırılıyor Yüksek lisans ve doktor öğretmenlerin avantajları ÖMK ile birlikte kaldırılıyor