Milli Eğitim Bakanlığı MEB Öğretmenlere yeni bir görev verdi. Bakanlık tarafından verilen görev doğrultusunda öğretmenler derslerle ilgili inceleme yapacak. MEB tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde askıya çıkarılan Türkiye yüzyılı maarif modeli eğitim paydaşları gazeteciler ve vatandaşlar tarafından incelendi.

Müfredat ile ilgili çeşitli eleştiriler yapıldı. Bakanlık tarafından da müfredat ile ilgili inceleme ve araştırmalar devam ediyor. MEB bu kapsamda Öğretmenlere yeni müfredatı inceleme görevi verdi

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli olarak adlandırılan ve kamuoyu ile paylaşılan yeni müfredat ile ilgili öğretmenler de incelemeler yaparak fikir edindiler. Öğretmenlerin yaktığı bu incelemelerin daha detaylı bir şekilde yapılması ve bakanla görüş sunulması için MEB tarafından öğretmenlere yeni görev verildi. 

Yeni müfredatta yer alan değişikliklerle ilgili özellikle olarak Türkçe, matematik, sosyal bilgiler, fen bilimleri din kültürü gibi alanlarda görev yapmakta olan öğretmenlere müfredatta en fazla etkilenen dersler nedeniyle daha fazla inceleme yapmak durumunda kaldılar.

Yeni müfredatdaki değişikliklerin temelinin bu dersler etrafında şekillenmesi nedeniyle bu derslerin öğretmenleri daha aktif bir şekilde inceleme ve değerlendirme sürecine dahil olacaklar.

Eğitim sistemini müfredat olmaktan yeni bir isme evirecek kadar büyük bir değişiklik yapılarak gündeme getirilen Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli değişikliklerin temel kaynağını oluşturan bu derslerin öğretmenleri tarafından incelenecek ve görüşler bakanlıkla paylaşılacak.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sürelerinde öğretmenlere hayal kırıklığı mı geliyor? Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sürelerinde öğretmenlere hayal kırıklığı mı geliyor?

Milli Eğitim Bakanlığı, milli eğitim il müdürlükleri vasıtasıyla bu öğretmenlere yeni müfredatı detaylı bir şekilde inceleyerek gerek zümre toplantılarında gerekse şube toplantılarında bu değerlendirmeleri yansıtmaları talimatı verdi.

Bakanlık tarafından askıya çıkarılan yeni müfredat için askı süresi de uzatılmıştır. İnceleme işlemleri https://gorusoneri.meb.gov.tr/ adresi üzerinden yapılacaktır.