Milli Eğitim Bakanlığında değişim rüzgârı adeta fırtınaya dönüştü. Bakan Yusuf Tekin'in göreve gelmesinin ardından neredeyse bütün alanlarda köklü değişiklikler yapılıyor. İlkokullarda sınavların kaldırılması, liselerde devamsızlıktan sınıfta kalma, ortak sınavlar gibi radikal değişiklikler yapan bakanlık şimdiyse Kasım ve Nisan aylarında yapılan ara tatilleri masaya yatırdı. Bakanı Yusuf Tekin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ara tatillerin kaldırılıp kaldırılmayacağı konusunu öğretmenlere danışacağını bildirmişti. Bu bağlamda bakanlıktan yeni adım geldi ve ara tatillerin devam edip etmemesi konusu öğretmenlere, velilere ve öğrencilere anket çalışmasıyla sorulmaya başladı. 

13-17 Kasım arasında ara tatili yapan öğrenciler eğer anketlerden olumsuz sonuç çıkarsa Nisan ara tatili yapamayabilirler.

Bakanlığın resmi internet sitesinde erişimi açılan anket çalışması ile öğretmenlere, velilere ve öğrencilere ara tatilin devam edip etmemesi yönünde sorular soruluyor.

Kasım ve nisan ara tatilleri Eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk döneminde uygulamaya konulmuş ve o zaman da köklü bir değişiklik olarak kamuoyuna sunulmuştu. Ancak anket çalışmalarında ara tatillerin kaldırılması yönünde sonuç çıkarsa bakan Selçuk'un bu köklü değişikliğinin ömrü çok kısa sürmüş olacak.

DYK ve yaz okulu başvuruları başlıyor DYK yaz kursu başvurusu nasıl yapılacak DYK ve yaz okulu başvuruları başlıyor DYK yaz kursu başvurusu nasıl yapılacak

Anketlerin Doldurulmasına İlişkin Yönerge

1. Öğretmen Anketi: Öğretmenler (okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğretmenleri) ankete http://meb.ai/OgretmenAraTatilAnket linkinden ulaşabilirler. Anketi doldurabilmek için MEBBİS sisteminden giriş yapmaları gerekmektedir.

2. Veli tAnketi: Veliler (okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrenci velileri) ankete http://meb.ai/VeliAraTatilAnket linkinden ulaşabilirler. Anketi doldurabilmek için TC Kimlik numaralarını, yakınlarına ait TC kimlik numaralarını ve doğrulama kodunu yazarak sisteme giriş yapmaları gerekmektedir.

3. Öğrenci Anketi: Öğrenciler (İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencileri ve ortaokul öğrencileri) ankete http://meb.ai/OgrenciAraTatilAnket linkinden ulaşabilirler. Anketi doldurabilmek için TC Kimlik numaralarını, yakınlarına ait TC kimlik numaralarını ve doğrulama kodunu yazarak sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. Anketi yalnızca ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencileri ile ortaokul öğrencilerinin doldurması önem arz etmektedir.