Milli Eğitim Bakanlığı çeşirli meslek gruplarında rotasyon uygulaması yapıyor. En son öğretmenlerin rotasyonuna ilişkin tartışmalar gündem olmuştu. Şimdi ise Milli Eğitim bakanlığında yeni bir rotasyon dalgasının gelmesi bekleniyor. İşte detaylar:

Milli Eğitim Bakanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlerini rotasyona tabi tutmaya hazırlanıyor. MEB'in dayanağı ise mevcut yönetmelik olacak. Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğin 26. maddesinde yer alan, İl millî eğitim müdür yardımcısı, ilçe millî eğitim müdürü ve il/ilçe millî eğitim şube müdürlerinin rotasyona tabi oldukları kümü gereğince ilçe müdürlerinin rotasyona tabi tutulacağı ve bakanlığın bu kapsamda hazırlıklara başladığı yönünde haberler geliyor

Öğretmenlere mevcut promosyonları 2'ye hatta 3'e katlayan rekor maaş promosyonu anlaşması Öğretmenlere mevcut promosyonları 2'ye hatta 3'e katlayan rekor maaş promosyonu anlaşması

Milli Eğitim Bakanlığı personelinin atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde ilçe müdürleri, şube müdürleri ve il müdür yardımcılarına zorunlu yer değişikliği net bir hükümle yer alıyor. Ancak rotasyon uygulaması ilçe milli eğitim müdürlerine uygulanmazken, şube müdürleri rotasyona tabi tutuluyor.

Milli Eğitim bakanı Yusuf Teki'in bakanlık görevine gelmesinin ardından bakanlıkta genel müdür, daire başkanı düzeyinde çok sayıda yer değişikliği yapılırken taşrada ise birçok il milli eğitim müdürününün yerini değiştirdi.

MEB'in rotasyon uygulamasında sıra ilçe milli eğitim müdürleri ve il müdür yardımcılarına geliyor. 2020 yılında yaşanan Covid-19 koronavirüs pandemisi öncesinde bazı illerin uyguladığı ancak pandemiyle yarım kalan ilçe müdürleri rotasyonu ile ilgili MEB hazılıklara başladı. rotasyonun uygulanması ile birlikte yaklaşık 200 İlçe Milli Eğitim Müdürünün görev yerinin değişmesi bekleniyor.