milli eğitim bakanlığı, , okullari, öğrencileri ilgilendiren önemli bir yazıyı kurumlara gönderdi. Bu yazıda okulların öğretmenlerin ve öğrencilerin dikkat edeceği hususlar aldı. Okullara ve öğretmenlere uyarı olarak değerlendirilen resmi yazıda belirtilen konularda daha dikkatli olunması, yönetmelik ve kanun çerçevesi dışına çıkılmaması uyarısı yapıldı. İşte o yazı ve haberin detayları:

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, çeşitli etkinlikler nedeniyle okullarda yapılan kutlamalarla ilgili olarak kurumlara resmi yazı gönderdi. Bakanlık, okullarda yapılan sosyal etkinlikler, kutlamalar, ve çeşitli faaliyetlerin yasa ve Yönetmelik de belirlenen hususlar doğrultusunda yapılması konusunda kurumları uyardı.

Bakanlık yazısında, tüm kademelerdeki öğrenciler sorumluluk duygusunun milli ve manevi değerlerin, bilim ve sanatın önemine vurgu yapılarak etkinliklere katılım sağlanması hususunda işaret edildi.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Tazminatlarına Yeni Zam Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Tazminatlarına Yeni Zam

Bakanlık yazısı şöyle:
 

’Her tür ve seviyedeki eğitim kurumlarında; öğrencilerde sorumluluk duygusu geliştirmeye, millî, manevî, ahlaki, insanî ve kültürel değerleri kazandırmaya yönelik bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda düzenlenecek sosyal etkinlikler ile kamu kurum ve kuruluşları, uluslar arası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları tarafından eğitim kurumlarında yapılacak sosyal etkinlikler, usul ve esaslar Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’nde düzenlenmiştir.

Adı geçen Yönetmelikte; eğitim kurumlarında yürütülecek tüm sosyal etkinliklerin 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu'nda yer alan Türk millî eğitiminin genel ve özel amaçları ile temel ilkelerine uygun olarak düzenleneceği kuralı getirilmiş olup öğrencilerde özgüven ve sorumluluk duygusu geliştirmek, öğrencileri şiddet ve zararlı alışkanlıklardan korumak, millî, manevi ve kültürel değerleri yaşatmak, yaygınlaştırmak ve bu değerlerin yeni nesillere aktarımını sağlamak amacıyla çalışmalar yapılacağı belirtilmiştir.

Bu nedenle özel okullarda/kurumlarda düzenlenecek etkinliklerin dini ve millî bayram kutlamalarının ülkemizin örf, adet ve geleneklerine uygun olarak düzenlenmesi; yapılacak faaliyet ve konuşmaların öğrencilere millî kültürü tanıtması; etkinlik programlarının millî, manevi değerleri benimsetecek ve yüceltecek şekilde hazırlanarak faaliyetlerin bu program çerçevesinde pedagojik esaslara ve yaş seviyelerine uygun yürütülmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda belirli gün ve haftalar çizelgesinde yer alan içerik ile ilgi Yönetmelik çerçevesine göre etkinliklerin yürütülmesi, millî kültür ve değerlerimizle uyumlu olmayan etkinliklere kurumlarda yer verilmemesi gerekmektedir.

Konu hakkında ilçe millî eğitim müdürlükleri ve özel okulların/kurumların bilgilendirilmesi ve gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda gereğini rica ederim.’’ ifadelerine yer verildi.