MEB’in, “Atama ve Yer Değişikliği Analizi” isimli çalışması, AKP iktidarlarında en çok yara alan alanların başında gelen eğitimdeki plansızlığı gözler önüne seriyor. 2021 yılında ilk atama kapsamında başvuran öğretmen adaylarının yalnızca yüzde 26’sının istihdam edildiği ortaya çıkanlar arasında..

AKP iktidarında sorunlar yumağı haline gelen eğitim sisteminin içinde bulunduğu durum, resmi verilere yansıdı. Öğretmen istihdamında yaşanan zafiyeti ortaya koyan, “MEB Atama ve Yer Değişikliği Analizi” isimli çalışma, iktidarın istihdam politikasının yetersizliğini gün yüzüne çıkardı.

MEB, ENGELLİLERİ GÖRMEZDEN GELDİ

BirGün Gaztesi yazarı Mustafa Bildirci'nin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) verilerinde ki haberine göre ;

Öğretmen açığının 100 bini aştığı 2021 yılında yalnızca 21 bin 407 öğretmenin ataması gerçekleştirildi. 2021 yılında yapılan 21 bin 407 öğretmen atamasının 19 bin 939’u, sözleşmeli öğretmenlik kapsamında yapılan atamalardan oluştu.

MEB’in hazırladığı, “Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfının 2021 Yılı Atama ve Yer Değişikliği Analizi” çalışmasında da dikkati çeken başka veriler de yer aldı. Öğretmen istihdam politikasındaki plansızlığı gözler önüne seren veriye göre, 2021 yılında öğretmen atamasına başvuran 81 bin 460 kişiden yalnızca yüzde 26’sının atanma talebi karşılanabildi.

ÖSYM, MEB ŞUBE MÜDÜRLERİNİ MAĞDUR ETMEMELİ ÖSYM, MEB ŞUBE MÜDÜRLERİNİ MAĞDUR ETMEMELİ

Atama ve Yer Değişikliği Analizi çalışmasında, atama türü, atama tarihi, müracaat sayısı ve atanan-atanamayan sayısına yer verildi. Çalışmada, başvuruların karşılanma oranları da hesaplandı. İktidarın engelli öğretmen adaylarını adeta yok saydığını gözler önüne seren verilere göre, 16 Şubat 2021 tarihinde yapılan engelli öğretmen atamasında başvuru oranı yüzde 16’da kalırken 3 Aralık 2021 tarihinde yapılan engelli öğretmen atamasında karşılama oranı yüzde 27 oldu.

HİÇBİR TALEP KARŞILANMADI

2021 yılında ilk atama kapsamında yapılan başvurular ve atama sayıları çalışmada şöyle kaydedildi:

-Sözleşmeli öğretmen ataması: Başvuru sayısı 45 bin 893, atanan sayısı 19 bin 939, atanmayan sayısı 26 bin 44. (Yüzde 43)

-Milli sporcu ataması: Başvuru sayısı 272, atanan sayısı 39, atanmayan sayısı 233. (Yüzde 14)

-Ek sözleşmeli öğretmen ataması (Eylül 2020 atamasından kalanlar): Başvuru sayısı 28 bin 893, atanan sayısı 19, atanmayan sayısı 28 bin 874. (Yüzde 0,07)

TAKVİM BELİRSİZLİĞİ HALADEVAM EDİYOR

Milli Eğitim Bakanı öğretmenlere 83 gün önce atama sözü vermesine rağmen takvimdeki belirsizlik hala sürüyor. Hürriyet’ten Abdulkadir Selvi’ye konuşan Mahmut Özer, atama için tarih bekleyen öğretmenleri yine umutsuz bıraktı. Selvi yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Meclis’te Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’le konuştum. Milli Eğitim Bakanı Özer, bu yıl için yapılacak öğretmen atamaları konusunda yaptığı açıklamaların geçerli olduğunu söyledi. Bu yıl öğretmen atamalarının yapılacağını açıkladı. Atanacak öğretmenleri 2022-2023 öğretim yılına yetiştireceklerini ifade etti. Milli Eğitim Bakanı öğretmen atamaları konusundaki hazırlıkların büyük ölçüde tamamlandığını anlattı. 2022-2023 yılına yetiştireceklerinin altını çizdi. Elbette ki öğretmenlerimiz bir an önce atanmayı ve görevlerine başlamayı bekliyorlar. O nedenle sabırsızlanıyorlar. Milli Eğitim Bakanı ile konuşmamda edindiğim izlenim, Bakanlığın hazırlıklarını büyük ölçüde tamamladığı yönünde. O nedenle çok fazla bir gecikme beklemiyorum.”