Milli Eğitim Bakanlığının 2023-2024 eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte aldığı denetim kararlarını kamu ile paylaşmıştık. Bakanlık bu kapsamda bünyesindeki bütün kurumları denetlemeye devam ediyor. Yapılan denetimler sonrasında çok sayıda kuruma ceza yazıldığı ve bazı kurumların ise kapatıldığı, 81 ilde başlatılan denetimler sonunda merdivenaltı olarak tabir edilen eğitim kurumlarının kapatıldığı ve yönetmeliklere aykırı işlem yaptığı tespit edilen eğitim kurumlarını da çok sayıda ceza yazıldığı bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2023-2024 eğitim öğretim yılında yönetmelik ve müfredat gibi önemli değişiklikler yaparken bir yandan da özel eğitim kurumları ve merdivenaltı kurslar ile ilgili denetimleri hız verdi.

MEB bünyesinde bulunan özel kurs merkezlerini denetledi ve denetimler sonunda "merdiven altı" faaliyet gösteren yüzlerce ruhsatsız kurs kapatıldı ve bu yerlere toplamda 80 milyon lira ceza kesildi.

MEB'den kurumlara pes peşe

Bakanlık, ilgili ve yetkili kurumlardan alınmış ruhsatı olmadan faaliyet gösteren söz konusu kurslarla mücadele çalışmalarını İçişleri Bakanlığı işbirliğinde yürütüyor.

MEB, merdiven altı Oylak tabir edilen ve bakanlıktan ruhsat-izin alınmadan açılan kurumlarla mevcut mücadele uygulamalarına ek olarak MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü internet sayfasında "İzinsiz Eğitim Faaliyeti İhbarı" linki oluşturarak 1 Eylül 2023 itibarıyla kapsamlı bir mücadele başlattı.

Müfettişlerden Okullara ve Öğretmenlere Yaz Tatili Denetimi Müfettişlerden Okullara ve Öğretmenlere Yaz Tatili Denetimi

Milli Eğitim na Türkiye genelinde 81 ilden ihbar edilen 2 bine yakın izinsiz kurstan yüzlercesi ya kapatıldı ya da kapatma işlemlerinin devam ettiği bildirildi. Ayrıca, izinsiz eğitim öğretim faaliyeti yaptığı belirlenen bu kurslara 80 milyon lira idari para cezası uygulandı.