Peşin ödemede gecikme faizi silinecek. Öğrenim kredisi borçları 3 yılda kapatılabilecek.

Faizler sebebiyle anaparası iki-üç katına çıkan öğrenim ve katkı kredisi borçların yapılandırma kapsamına alınmasıyla 4 milyon üniversite mezunu rahat bir nefes aldı. 

Toplam 6 milyar liraya ulaşan öğrenim kredi borçlarına dair yapılandırma başvurularından sonra hesaplama işlemi yapılacak. 

Peşin ödemelerde gecikme faizi silinirken, maksimum 18 taksit yapılabilecek. Taksitler iki ayda bir ödenecek. Öğrenim kredisi borçları 36 ayda kapatılabilecek.

Kredi Yurtlar Kurumu borçların tahsili öğrenci mezun olduktan iki yıl sonra başlıyor.

Ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1.40 gecikme faizi uygulanırken, geciken borçlar sebebiyle alınan kredi 2-3 katına çıkıyor. 

Devletin yapılandırma kapsamında uzattığı barış eli milyonlarca KYK borçlusunun yüzünü bir kez daha güldürdü. 

Yapılandırmaya başvurup ilk taksitin ödenmesiyle birlikte tüm adli takipler de duracak.

Öğrenim kredi borçlarını yapılandırmak için başvurular internetten www.gib. gov.tr, e-devlet (www.turkiye. gov.tr) adreslerinden veya alakalı vergi dairesine şahsen ya da posta yolu ile yapılıyor. 

Borçlarda ilk taksit ödeme zamanı 1 Şubat günü sona ermiş olacak. Öğrenim ya da katkı kredisi borçlarına bağlı gecikme zamları yerine Yİ-ÜFE oranda güncelleme yapılması, peşin ödemelerde Yİ-ÜFE oranda hesaplanan tutardan ayrıca yüzde 90 indirim yapılacak. 

İlk 2 taksit ödeme süresinde tüm borcunu ödeyen vatandaşlara Yİ-ÜFE'de yüzde 50 oranda indirim uygulanacak. 

Taksitle ödemeyi seçen borçlular, daha önce yapılan yapılandırmalarda olduğu gibi, yüzde 4.5 faiz uygulanacak.

BİRER YIL ARAYLA ERTELEME

KYK kredi borçlarını birer yıllık zaman ile ertelemek mümkün. Borç ödeme vadesi henüz başlamayanlar ile borçlarını aksatmadan ödeyenler erteleme talebinde bulunabiliyor. 

Erteleme başvurusunda bulunmak için işsizlik, askerlik durumların oluşması ve yüksek lisans veya doktora eğitimin devam etmesi gerekiyor. 

Uzmanlar, iş bulamayan gençleri erteleme konusunda vaktinde beyanda bulunmaları konusunda uyarıyor.

YENİ BAŞVURULAR SONUÇLANDI

Yükseköğrenim gören öğrenciler 2020-2021 eğitim-öğretim yılı burs/kredi başvuru sonuçları açıklandı. 

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sosyal medya hesabından 2020-2021 eğitim-öğretim yılı yüksek öğrenim burs/kredi başvuru sonuçların açıklandığını duyurdu. 

Ocak zamlı ek ders ücretleri hesaplara yatmaya başladı Ocak zamlı ek ders ücretleri hesaplara yatmaya başladı

2020 yılında geçerli olan tutarlar lisans öğrencileri için aylık 550 lira, yüksek lisans öğrencileri için 1.100 lira, doktora öğrencileri için ise 1.650 lira, 2021 yılı için geçerli olacak olan tutarlar ocak ayında belirlenecek. 

Başvuru esnasında öğrencilerin beyan ettiği ekonomik, sosyal ve başarı durumuna dair bilgiler, 12 kamu kurum ve kuruluşu aracılığıyla teyit yapılıyor.