Kamuda on binlerce mühendis görev yapıyor. Devletin en önemli işlerinde görev alan mühendisler hemen hemen tüm bakanlıklar da farklı şekillerde çalışmaya devam ediyor.

Gerek aldıkları eğitimin zorluğu ve gerekse yaptıkları işin önemi mühendislik mesleğine zor bir meslek haline getiriyor.

Mühendisler çoğu zaman zorlu koşullarda çok önemli projelerin yürütülmesi için fedakarca görev yapmaya devam ediyor. Ancak son yıllarda yaşanan gelişmeler mühendislerin alım gücünün diğer meslek gruplarına göre iyiden iyiye düşmesine neden oldu.

 Alım gücünün diğer meslek gruplarına göre iyiden iyiye düşmesine neden oldu.

Bundan birkaç yıl öncesine kadar en üst maaş grubunda olan mühendisler diğer meslek gruplarına yapılan zamların mühendislere yansıtılmaması nedeniyle bu özelliğini maalesef kaybetti.

Her toplu sözleşme döneminde maaşlarına yapılacak düzenlemeyi bekleyen kamu mühendisleri beklediği sonucu yıllardır alamıyor. Bu nedenle bu toplu sözleşme döneminde mühendisleri özel bir  gündem maddesi açılarak maaşlarının yükseltilmesi yönünde her geçen gün taleplerini dile getirmeye devam ediyorlar.

2024 Temmuz zamlı memur maaşları mesleklere göre kaç TL 2024 Temmuz zamlı memur maaşları mesleklere göre kaç TL

Mühendisler, 7. toplu sözleşmede kendiletine özel ündem maddesi açılarak maaşlarının yükseltilmesi yönündeki taleplerini her geçen gün daha fazla dile getirmeye devam ediyor.

Kamu mühendisleri ayrıca mühendislere yönelik bir meslek kanununun yapılarak çalışma koşullarının düzeltilmesi, mesleğe yönelik iş ve işlemlerin, görevlerin netlik kazanmasını istiyor.

Özellikle son yıllarda maaşları iyi deneye azalan mühendisler temmuz maaşı ile birlikte dişe dokunur bir zam bekliyor.