Memur maaşlarına yapılacak olan temmuz maaş zammı için geri sayım başladı. Kamu kurum ve kuruluşlarında görevi yapan kadrolu ve sözleşmeli memurların maaşına %10 hükümet zammına ek enflasyon nedeniyle oluşan fark yansıtılacak. Peki memur maaşlarına ne kadar zam yapılacak, işte haberin detayları ve Karakaş'ın açıklaması .

Devlet dairelerinde görev yapan ilyonlarca memur ve emeklinin maaşına yapılacak zam, 3 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte netlik kazanacak. Memur ve emeklisinin maaşı, toplu sözleşme ve enflasyon verilerine göre belirleniyor. 2024 yılı Mayıs ayında enflasyon aylık yüzde 3,37 olarak gerçekleşti. Böylece memur ve emeklisinin 5 aylık enflasyona göre zam oranı da netlik kazandı.

2024'te ilk 5 aylık verilere göre, memur ve emeklisinin maaşında yüzde 17,38'lik artış kesinleşti. Bu oran, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 3 Temmuz'da açıklayacağı haziran ayı verileri eklendiğinde daha da artacak. Haziran ayı enflasyon verileri, maaş artışlarının nihai oranlarını belirlemede kritik rol oynayacak.

Ataması Yapılan Öğretmenlerin EVYS Sıkıntısı Devam Ediyor Ataması Yapılan Öğretmenlerin EVYS Sıkıntısı Devam Ediyor

Sosyal Sigortalar kurumu SSK ve Bağkur emeklilerinin maaş zammında ise Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) belirleyici oluyor. 5 aylık artışa göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zammı da yüzde 22,72 olarak hesaplandı. Haziran ayı enflasyonunun etkisiyle bu oran da güncellenecek. Bu güncelleme ile SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarındaki artış, daha da netleşecek.

"Memur ve Memur Emeklisi İçin Yüzde 20 ila 21 Bekleniyor"

Memur ve emeklinin temmuzda alacağı maaş zamlarına ilişkin TRT Haber'de değerlendirmelerde bulunan Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, şunları kaydetti:

"Memur ve memur emeklisinin maaş artışı, hesaplamaya göre toplu sözleşme ile enflasyon farkı göz önünde bulundurulduğu zaman, haziran enflasyon verisinin de eklenmesiyle yüzde 20 ila 21 arasında olması beklenmektedir."

SSK ve Bağkur emeklileri için 6 aylık enflasyon beklentisi, Merkez Bankası beklenti anketleri ve haziran ayındaki genel gidişat göz önünde bulundurulduğunda yüzde 25 ila 26 civarında olması tahmin edilmektedir.

Bu tahminler, hem memur ve memur emeklilerinin hem de SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarında önemli artışlar olacağını işaret ediyor. 3 Temmuz'da açıklanacak olan haziran ayı enflasyon rakamları, bu artış oranlarını kesinleştirecek ve milyonlarca emeklinin yeni maaşlarını belirleyecek.