İl içi eş durumu atama için öğretmenin sorusu ve Değer'in cevabı

Öğretmenlerin mazeret grubu atamalarından en önemlilerinden biri olan eş durumu özrüne bağlı tayin isteklerine ilişkin akıllara takılan bazı sorulara Sedat Değer cevap verdi. Eğitimci Yazar Değer'in büyükşehirlerde görev yapan öğretmenleri ilgilendiren soruyu şöyle cevapladı:

İl içi eş durumu atama için öğretmenin sorusu ve Değer'in cevabı
08 Temmuz 2019 - 23:46
Soru: Büyükşehir olan bir yerde il içinde ikametgaha bağlı eş durumu ataması için eşlerin farklı ilçelerde bulunması şart mıdır? Yani aynı ilçede olup ikametgah farklı bir ilçeye alınırsa ikametgahın olduğu yere eş durumundan tayin istenebilir mi?teşekkürler...

Bu soru 06 Temmuz 2019 21:22 tarihinde administrator tarafından cevaplandı Büyükşehir statüsünde olan ilde il içi eş mazeretine bağlı atamada, ikametgah adresine de tercih etme hakkı için;

1) öncelikle eşiniz ile çalıştığınız yerin farklı ilçelerde olması lazım yani mazeret durumunuzun devam ediyor olması gerekir. Örneğin Muğla menteşede görevli bir öğretmenin milasta çalışan eşinin yanına tayin isteyebilir ama ikisi de menteşe de çalışıyorsa ikametgahları farklı ilçede olsa bile ortada mazeret olmadığı için il içi eş mazeretine başvuru yapılamaz.
 
2) ikametgah mazeretinin olduğu ilçeden farklı bir ilçede olması gerekir. Yani farklı bir ilçeye ikametgahınızı alıp ikamet ediyor olabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum