Milyonlarca memur ve memur emeklisinin beklediği zam teklifi açıklandı. Hükumet adına açıklamayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Vedat Işıkhan yaptı. Memur Sen Başkanı ve diğer sendika temsilcileri ile birlikte basın açıklaması yapan Işıkhan, memura Ocak ayı için %14 zam teklifi yaptı.

Işıkhan'ın açıkladığı zam oranına Memur Sen'den çok da yeterli olmadığı gerekçesiyle itiraz geldi. Açıklama yapan Ali Yalçın;

"7. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde, bugün önemli bir gün. Bugün teklifin gelmesi bekleniyor. Dolayısıyla bugün kamu görevlilerinin beklentilerinin karşılanması noktasında ilk teklifi bekliyoruz. Süreç, 21 günü geride bıraktı. Görüşme devam ediyor. İlk teklifi bekliyoruz. Tekliflerimizi sunarken; ilk yıl, 2024 için üçer aylık şekilde sunduk. Bunun ne kadar önemli olduğunu, bunun ne kadar karşılık bulduğunu; 50 bin kişilik kamu görevlisi ile yaptığımız araştırmada gördük.
Kira konusunun ne kadar kıymetli olduğunun altını önceden çizmiştik, kira yardımı yapılmasını konusunu. Seçim öncesi bakanların yaptığı açıklamalar gündemdeydi. Hükümetin bu konuda sahayı okuması da son derece önemliydi. Kira yardımı konusunda, teklifimizi buna göre sunmuştuk. Yaptığımız 50 bin kişilik ankette, yüzde 42'sinin kirada oturduğunu ve zorlandığını görüyoruz. Yüzde 8,4'ü 'ben lojmanda oturuyorum' demiş. Yüzde 94'ü kira yardımının son derece önemli olduğunu ifade ediyor. Yine bayram ikramiyesi konusu önemli. Bu anlamda katılanlar yine aynı şeklide çok güçlü bir destek veriyor, bu talebe.
Bu, kamu görevlilerinin beklentilerini yansıtan teklifler sunduğumuzu gösteriyor. Masada da şimdiye kadar gerekçeleri ile ortaya koyduğumuz süreç, bu konuda anlaşıldığımızı düşünmemizi, bize salık veriyor. Bu açıdan kamu işvereninin teklifle gelmesi, 2024 yılı içinde Merkez Bankası enflasyon hedefinin 8,8'den 33'e güncellediği bir zeminde bunu dikkate alarak masaya teklifi getirmesi gerektiğini gösteriyor. Saat 15.00'te tekrar bir araya geleceğiz. Çıkışta bir değerlendirme daha yaparız. Sürecin devam ettiğini ifade ediyorum. Umuyor ve ümit ediyorum ki bu sözleşmede; ücret adaletinin sağlanması, ücret skalasındaki bozukluğun giderilmesi, vergide adaletin sağlanması ve kamudaki çalışma barışını bozan huzursuzlukların ortadan kaldırılması noktasında tekliflerimiz karşılık bulur. Bunun üzerinden çalışılabilir, rahat edilebilir, ülke için huzurlu bir zemini buradan temin etmiş oluruz. Bu konuda emeğimiz, gayretimiz devam ediyor. Niyet hayır, akıbet hayır; diyor teşekkür ediyoruz."

Kamu Sen Başkanı Önder Kahveci de yapılan teklifin yetersiz olduğunu ve kira yardımının da gündeme getirilerek, 7.850 TL'lik teklifleri konusunda bir ilerleme sağlanmadığını söyleyerek, maaş zam teklifini yetersiz bulduklarını, enflasyonun üzerinde bir zamla refah payı verilmesi gerektiğini söyledi.

Kahveci bayram ikramiyesi ve aylık enflasyon farkı ödemesinin de karşılık bulmadığını söyledi. Yardımcı Hizmetler Sınıfının kadroya alınması teklifinin de karşılık bulmadığını açıklayan Kahveci mevcut şartlar dikkate alındığında hükumetin zam teklifi ile çalışanların 2024 yılını geçiremeyeceğini söyledi ve Kamu İşveren Heyetinin bu rakamları çok daha fazla yükselterek masaya gelmesini istedi. 

Sosyal Medya üzerinden açıklamasında ise Kahveci şü açıklamayı yaptı:

BU TEKLİFİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR!

7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri çerçevesinde Kamu İşveren Heyeti 2024 ve 2025 yılları için teklifini açıkladı.

Yapılan teklife göre, 

Bakanlık ve kamu/kuruluşlardaki kurumlarındaki boş kadrolar yayımlandı işte dolu ve boş kadro listesi Bakanlık ve kamu/kuruluşlardaki kurumlarındaki boş kadrolar yayımlandı işte dolu ve boş kadro listesi

🔴2024 yılı için  yüzde 14+9

🔴2025 yılı için ise yüzde 6+5 oranlarında teklifte bulunmuştur. 

Çarşı ve pazarın durumu, ülkenin ekonomik gerçekleri ve son yıllarda alım gücü en çok düşen kesimin memur ve memur emeklileri olduğu gerçeğinden yola çıkıldığında teklif edilen bu zam oranının kabul edilmesi mümkün değildir.
TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamları ve Merkez Bankası'nın önümüzdeki döneme ilişkin beklentileri dikkate alındığında kamu işveren tarafının daha gerçekçi tekliflerle masaya gelmesini bekliyoruz. 
Türkiye Kamu-Sen olarak taleplerimizin arkasındayız. Bu ekonomik gerçeklere karşın teklif edilen bu zam oranını kabul etmeyeceğimizi şimdiden ilan ediyor, kamu işveren tarafının bir sonraki toplantıya revize ve kabul edilebilir bir teklifle gelmesi gerektiğinin altını çiziyoruz.