Alan Değişikliği Kılavuzundaki Eksikler Giderilmeli!

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, alan değişikliği kılavuzunda yayınlanan kontenjanların 5. ve 6. hizmet alanları ile sınırlandırıldığına dikkat çekerek, bu durumun yıllarca zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapmış öğretmenlerin adeta, ikinci defa zorunlu hizmete yönlendirmek olduğunu söyledi.

15 Temmuz 2024 derece ve kademeye göre, Yeni zamlı öğretmen uzman ve başöğretmen maaşları 15 Temmuz 2024 derece ve kademeye göre, Yeni zamlı öğretmen uzman ve başöğretmen maaşları

MEB’den hizmet alanı kısıtlaması yapılmadan alan değişikliği tercih hakkının verilmesi ve bunun bir periyoda bağlanmasını isteyen Genel Başkan Geylan açıklamasında şunları söyledi:

“MEB alan değişikliği duyurusunu yayınladı. Ancak, aylardır süreci bekleyen öğretmenlerimizde büyük hayal kırıklığı oluşturdu. Duyuruyla kontenjanların sadece 5. ve 6. hizmet alanları ile sınırlandırılmış olması, yıllarca zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapmış meslektaşlarımızı, adeta, ikinci defa zorunlu hizmete yönlendirmektedir. Bu durum ise, yıllardır kendi branşında görev yapmak isteyen öğretmenlerimizin tercihte bulunmasına engel teşkil edecektir. Eğer yeni bir düzenleme yapılmazsa görülecektir ki, amaç hasıl olmayacak ve alan değişikliğini bekleyen bir çok öğretmenimiz tercihte bulunamayacaktır. Öğretmenlerimizin MEB’den beklentisi, hizmet alanı kısıtlaması yapılmadan alan değişikliği tercih hakkının verilmesi ve bunun bir periyoda bağlanarak her yıl yaşanan tartışmalara artık bir son verilmesidir. Aksi halde mevcut haliyle bu uygulama, -mış gibi yapmaktan öteye bir anlam kazanmayacaktır.”