Öğretmen istihdamı ile ilgili önemli açıklamalar enel Türk Eğitim Sen (TES) Başkan Yartımcısı Erhan Bayram, geleceğimiz olan çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlerin öğretmen odalarında kadrolu, sözleşmeli, ücretli şeklinde üçe ayrılarak, bölük pörçük edildiğini söyledi.  

Öğretmenler sadece kadrolu ve KPSS puan üstünlüğüne göre atanmalıdır.

Öğretmenlerin sadece kadrolu istihdam edilmesini ve KPSS puan üstünlüğüne dayalı olarak atamalarının yapılmasını isteyen Bayram,

“Şayet nitelikli, kaliteli, uluslararası alanda rekabet edebilir bir eğitim sistemi hedefliyorsak, o halde tüm öğretmenlerimiz sadece kadrolu olarak atanmalı ve öğretmen atamalarında kesinlikle mülakat uygulanmamalıdır” dedi.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen yetkili olmalıdır.

Yetkili sendika olmanın önemine değinen Dolgun, Türkiye Kamu-Sen’in ve Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların 2024 yılında yetkili olması gerektiğini kaydetti. Toplu sözleşmede yaşanan hezimetlerin kamu çalışanlarına 7 dönemdir kaybettirdiğini söyleyen Dolgun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kamu çalışanları toplu pazarlık masasında her talebine karşılık bulamayabilir ancak yetkili konfederasyondan beklenen çalışanlardan aldığı yetkiyi dört dörtlük temsil etmektir. Türkiye Kamu-Sen’in yetkili olduğu dönemlerde de belki her talebimiz kabul görmedi ama hiçbir zaman çalışanların güvenini sarsmadık. Masada cesaretle mücadele verdik, kararlılıkla kamu çalışanlarının sesi olduk. Bugün ise durum çok farklı. İşverenin her dediğini kabul eden, kamu çalışanlarını temsil etme kabiliyeti olmayan, memurlarımıza kaybettiren bir sözde yetkili sendika toplu sözleşme masasına oturmakta ve ne yazık ki kamu çalışanlarının hak ve kazanımlarını geriye götürmektedir. Bu noktada kamu çalışanlarının artık bu döngüden çıkması gerekmektedir. Bu esarete son verme zamanı gelmiştir” dedi.

50 öğretmen işten atıldı gerekçe olarak sendika üyeliği iddia edildi 50 öğretmen işten atıldı gerekçe olarak sendika üyeliği iddia edildi

Her durum ve şartta amasız, fakatsız üyelerimizin yanındayız.

Türk Eğitim-Sen’in üye sayısının kasım ayı itibariyle 246 bin 663’e ulaştığını belirten Dolgun, hormonsuz büyümeye devam edeceklerini söyledi. Dolgun,

 “Kimseyi pazarlamadık, kimseye ulufe dağıtır gibi makam, mevki dağıtmadık. Şantaj da yapmadık. Kalbi Türkiye için çarpanların, eğitimin beka meselesi olduğuna inananların, eğitimin meselelerine kafa yoranların, çıkara dayalı değil, eğitim çalışanlarının hak ve menfaatleri doğrultusunda hareket edenlerin sendikası Türk Eğitim-Sen hormonsuz büyüyor. Ne mutlu bize ki; üyelerimiz ahlaklı, erdem sahibi, cesur, ilkelerinden taviz vermeyen bir sendikal mücadeleye omuz veriyor. Bizler de her durum ve şartta amasız, fakatsız üyelerimizin yanındayız. Müsterih olun, 2024 yılında yetkili sendika olacağız ve kamu çalışanlarını içinde bulunduğu bu açmazdan kurtaracağız. Örgütlü mücadelenin zaafa uğratılmasına izin vermeyeceğiz!” dedi.