Engelle araç limitinde Beklenen artış gerçekleşti ve ÖTV muafiyet olarak alınacak araçların 2024 Ocak ayı itibari ile fiyat skalası genişledi. 2023 yılı yeniden değerlendirme oranı artmasının ardından en çok merak edilen konulardan biri engelli vatandaşların alabileceği otomobillere uygulanacak olan fiyat limiti olmuştu. Peki yeni ÖTVsiz araç limiti kaç TL oldu, engelli bireyler ya da engelli yakınları bu otomobilleri nasıl alabilir, Hangi otomobiller engelli rapor ile alınabilir? İşte tüm detaylar

Türkiye cumhuriyeti Vatandaşı olan Engelli bireyler, pkkli sağlık kuruluşlarından aldıkları rapora göre engellilik oranları yüzde 90 ve üzeri ise araç alırken Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) muaf tutulur. Engelli vatandaşların ÖTV muafiyetli sıfır araç alımlarında uygulanacak olan 2024 yılı üst limiti belli oldu. “Engelli raporu ile araç nasıl alınır?”, “Engelli araç indirimi şartları neler?”, “Engelli araç limiti ne kadar?”, “ÖTV muafiyeti ile alınabilecek otomobillerin listesi ne?” sorularının yanıtı merak konusu oldu. İşte detaylar…

ENGELLİ RAPORU İLE ÖTV’SİZ ARAÇ NASIL ALINIR?: 

Engelli raporu, tam teşekküllü bir hastaneden alınabilir. Engelli raporunda, engellilik oranınızın yüzde 90 ve üzeri olduğu belirtilmelidir.

ENGELLİ RAPORU OLAN HANGİ SINIF EHLİYET ALABİLİR?: 

Engelli raporu olan vatandaşların otomobil alabilmesi ve otomobili kendisi kullanabilmesi için H sınıfı ehliyet alması gerekir. H sınıfı ehliyet, engelli araçlarını kullanmaya izin veren bir ehliyet türüdür. Engelli araçlarını satın alırken, ÖTV muafiyetinden yararlanabilirsiniz.

ENGELLİ RAPORU ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?: 

Engelli raporu alabilmek için; Nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 adet vesikalık fotoğraf, Engelli Sağlık Kurulu Raporu'na başvurabilmek için hastaneden verilen dilekçe, İmzalı ve onaylı muayene bilgisi (Engellilik oranının belirlenmesi için)

H SINIFI EHLİYET ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR? 

H sınıfı ehliyet almak için; Nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 adet vesikalık fotoğraf, Engelli Sağlık Kurulu Raporu, Sürücü belgesi başvuru formu, Sürücü belgesi sağlık raporu, Harç makbuzu

ENGELLİ ARACI ÖTV’SİZ OTOMOBİLİ SATIN ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?: 

TAMTEŞEKKÜRLER HASTANEDEN ALINAN Engelli Sağlık Kurulu Raporu, ENGELLININ KENDISI KULLANMASI DURUMUNDA H sınıfı ehliyet, Kişisel kimlik belgesi, Araç satış sözleşmesi, Ödeme makbuzu

ENGELLİ ÖTV MUAFIYETLI ARAÇ İNDİRİMİ ŞARTLARI NELER?: 

Engelli araç indiriminden yararlanabilmek için %90 ve üzeri engelli raporu olması gerekir. Özel tertibatlı araçlarda ise bu oran aranmamaktadır. Öte yandan Engelli araç indirimi şartları arasında ilk bilinmesi gereken şey, engelli raporunun 0 km araç alımlarında indirim sağlamasıdır. İkinci el alımlarda böyle bir indirim hakkı maalesef yoktur.

Son Dakika: Emekli Maaşlarına 6000 TL zamda gelişme Son Dakika: Emekli Maaşlarına 6000 TL zamda gelişme

ENGELLİ ÖTV’siz ARAÇ LİMİTİ NE KADAR?: 

2023 yılında engelli araç alımında 1 milyon 4 bin 200 TL olarak uygulanan ÖTV muafiyeti, 2023 yeniden değerlendirme oranının açıklanmasının ardından 1 Ocak 2024 yılı itibariyle yüzde 58.46 artarak 1 milyon 591 bin 255 TL'ye yükseleceği ifade edildi. Cumhurbaşkanı bu oranı artırma yetkisine sahip.

2024 ÖTV MUAFİYETİ İLE ALINABİLECEK OTOMOBİLLER HANGİLERİ?: 

Limitin güncellenmesini ardından çok sayıda otomobil modelinin ÖTV muafiyet sınırına girmesi bekleniyor. Renault Clio, Hyundai i20, Volkswagen Polo, Renault Megane Sedan, Nissan Qashqai, Peugeot 3008, Fiat Egea Cross, Ford markasının bir çok modeli, 1.5 motor düzeyi ne kadar çok sayıda markanın otomobilleri ÖTV muafiyet ile alınabilecek.