Eğitim Gücü Sen Genel Başkanı Oğuz Özat, Öğretmen atamaları ile ilgili açıklama yaptı ve öğretmen atama sayısına yönelik ciddi iddialar ortaya attı. Özat‘a göre Milli Eğitim Bakanlığı atama bekleyen öğretmenlerin beklediği sayının çok altında öğretmen ataması yapacak. 

Eğitim Gücü Sen Genel Başkanı Özat, MEB’in mülakata yönelik tepkileri dindirmek için mülakatsız atama yapacağını ancak Öğretmen atamalarına ayrılacak olan kontenjanın 15 bin olduğunu taş çatlasa 20 bin olacağını ve bu sayıda kontenjan açıklanacağını gündeme getirdi.

Oğuz Özat’ın Öğretmen atama sayısı ile ilgili açıklaması şöyle:

Öğretmen atamalarının Seçimden sonra çok kısa sürede açıklanacağını biliyoruz. Önceki verdiğimiz sayı dışında daha yüksek bir sayı beklemiyoruz Çünkü teklif edilenle verilen sayıyı az çok biliyoruz. Sayının daha önce söylediğim gibi beklentin çok altında olacağını ve en fazla 15 en iyimser 20 bin demiştim tepkileri azaltmak için mülakatsız veya yuvarlama yapacaklarını düşünüyorum.

Bakanlıktan mülakat usulü ile ilgili ve altyapı çalışmaları ile ilgili bir çalışma olmadığını da biliyoruz Kaldı ki 40 dakikalık bir mülakatta her komisyon günde en fazla 8 öğretmene yapılabilir. Bu da binlerce komisyon demektir bu komisyon üyeleri günlerce aylarca bunu bitiremez Kendi işleri aksayacaktır girdikleri derse giremeyeceklerdir.

Bunun yanında bir mülakat sisteminde farklı komisyonlar farklı hareleme etkileri yaparlar Bu nedenle de hem yasal olarak hem idari olarak arızalı olacaktır. Eğitim gücü Sen olarak mülakatları dava edeceğimizi bu şekilde yapılamayacağını bakanlığa, hem yazılı hem bizim görüşmelerimizde sözlü ifade ettik Adil branş dağılımı ise adillik veya Adalet iki taraf da kabul ettiğinde olur. Bu nedenle adil dağılımın mümkün olacağını sanmıyorum. Ihtiyaçlara göre branşları dağıtmaya Adil görüyorlarsa o ayrı konu Atama bekleyen arkadaşlar sürekli soruyor.

Uzman öğretmenlik için 7 yıl başöğretmenlik için 14 yıl Uzman öğretmenlik için 7 yıl başöğretmenlik için 14 yıl

Buna göre yönlerini çizsin diye tekrarlıyorum