Eğitim Bir Sen EBS Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, 2023 Temmuz ayında memurlara maaş zammı, kamu çalışanlarına kira yardımı ve memurlara 3600 ek gösterge düzenlemesi gibi isteklerini kamuoyu ile paylaştı.

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, en düşük memur maaşının Temmuz ayında 22 bin TL’ye yükseltilmesini ve diğer kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerinin de eş değer olarak artırılmasını beklediklerini dile getirdi. Miran bununla birlikte 3600 ek gösterge ile ilgili olarak da seçim öncesi bulunulan ‘Birinci dereceye yükselen tüm memurların 3600 ek gösterge hakkından yararlandırılacağı’ vaadinin de memur maaş artışı ile birlikte yerine getirilmesini talep etti.

7. toplu sözleşme dönemi yaklaşıyor

"TBMM’nin ilk işinin bu iki önemli hususta yasal düzenlemeyi hayata geçirmek olmalıdır" diyen Miran, kamu görevlilerinin toplu sözleşmede de yer alan haklı taleplerinin yerine getirilmesinin önemine vurgu yaptı. Miran, "En düşük memur maaşının 22 bin TL’ye çıkarılmasına ilave olarak, 6. dönem toplu sözleşme gereği yüzde 6 artış ve enflasyon farkı da ayrıca maaş ve ücretlere eklenmelidir. Buna ek olarak, bu yıl gerçekleştirilecek 7. dönem toplu sözleşme görüşmelerine tamu İşvereni, gerek sınıflar gerek unvanlar gerekse kurumlar arasında meydana gelen maaş/ücret çarpıklığını düzeltecek, iş barışını ve liyakat sistemini temin edecek bir düzenlenmeyi içeren teklifle gelmelidir.
Seçim öncesi bulunulan ‘Birinci dereceye yükselen tüm memurların 3600 ek gösterge hakkından yararlandırılacağı’ vaadi ile memurlara kira yardımı konusunda bir düzenleme yetkili konfederasyon Memur-Sen ile istişare edilerek Temmuz ayı itibarıyla hayata geçirilmelidir. Kamu görevlilerinin sorunlarının çözüm yeri, sosyal tarafların bir araya geldiği toplu sözleşme masasıdır" dedi

Yaz saati uygulamasında değişiklik talebine Bakan Bayraktar‘dan açıklama Yaz saati uygulamasında değişiklik talebine Bakan Bayraktar‘dan açıklama