Eğitim Bir-Sen Elazığ 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Bahşi yaptıüı açıklamada, “Sonuçlar sınavın ne kadar gereksiz olduğunu ortaya koydu, öğretmenler zaten uzmandır, mesleğini en iyi şekilde icra ediyor. Bu sınavla öğretmenlerin güvenini ve motivasyonunu kaybettik” dedi.
EBS Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi'nin açıklamaları şöyle;

MEB yanlışlıkla atadığı 21 öğretmenin görevine son verdi MEB yanlışlıkla atadığı 21 öğretmenin görevine son verdi

“Türkiye’de yaklaşık öğretmenlik mesleğini yapan 1 milyon 200 bin öğretmen var. Bu öğretmenler sınava karşı. Biz zaten birçok sınavdan geçerek göreve geliyoruz. Meslek  kanunu çıktığı zaman hazırlandığında gizli tutuldu. Öğretmen camiasıyla paylaşılmadı. En başta sınavın içeriği belli olmadığı için çok büyük tepki olmadı.

Yazın Bakanlığın hazırladığı 485 sayfalık notlar 180 video başöğretmenlik için hazırlanan 240 yakın videolar öğretmenleri bunalttı. Tepki giderek büyüdü. Biz sendikalardan ‘karşıyız diye’ sesimizi yükseltmemizi talep ettiler. Biz alanda gezdiğimizde bunu gördük. Bizde basın açıklamalarıyla tepkimizi, sınavın yanlış olduğunu dile getirdik. 

2006 yılında bir defa mahsus sınav yapıldı. O tarihte 8 yılını dolduran arkadaşlarımız sınava girdi sonrası yeni bir sınav yapılmadığı için bu haktan yararlanmadı. Bu 16 yıllık süreçte 100 bine varan bir kayıp, zarar meydana var. Biz 10 yılı dolduran arkadaşlarımıza uzman, 20 yılı dolduran arkadaşlarımızın başöğretmen olmasını talep ettik. Dedik ki sınava giremeyen arkadaşlarımızın mağduriyetini bu şekilde giderebiliriz. Ama maalesef bakanlık sınavda diretti.

Gerekli şartları taşıyan arkadaşlarımız başvurdular. 19 Kasım’ da bu sınav yapıldı. Uzman öğretmenlik sınavına başvuran 432 bin 672 öğretmen. Sınav sonucunda 422 bin 368 öğretmen başarılı oldu. Başöğretmenlikte ise 68 bin 67 öğretmen başvurdu, 66 bin 422 öğretmen başarılı oldu. 257 uzman öğretmen de doktora yaptığı için başöğretmen oldu. Bu sınav sonucuna göre toplam başöğretmen sayısı 66 bin 679 oldu.

Bu sınav sonucuna göre arkadaşlarımızın yüzde 98’e varan bir başarı grafiği gösterdiği ve sınavın ne kadar gereksiz olduğunu ortaya koydu. Öğretmenler zaten uzmandır, mesleğini en iyi şekilde icra ediyor.
Yapılan bu sınavla öğretmenlerin güvenini kaybettik, motivasyonunu kaybettik aynı zamanda boşuna masraf edildi. Soru kitapçığından, sınavda ki gözetmene kadar diğer görevlilerin masraflarına kadar boşuna masraf edildi. Buna gerek yoktu.