2023-2024 eğitim öğretim yılının bitmesinin ardından öğrencilere yönelik yeni kurslar açılacak. Milli eğitim bakanlığı MEB tarafından bu kapsamda yaz dönemi Destekleme ve Yetiştirme Kursu düzenlenecek ve bu kurslar için öğretmenlerin de öğrencilerin başvuruları alınacak. 2024 Destekleme ve Yetiştirme Kursları DYK yaz okulu başvuru kılavuzu ve iş takvimi yayımlandı. Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile yaz okulu başvuruları ne zaman yapılacak?

MEB’de bu 3 branş ve öğretmenleri ön plana çıkıyor MEB’de bu 3 branş ve öğretmenleri ön plana çıkıyor

Yaz döneminde açılan ve öğrencilerin çeşitli sınavlara hazırlanması için fayda sağlayan ayrıca eğitim öğretim yılı boyunca çeşitli nedenlerle eğitim alamayan öğrencilerin eksik konularını tamamlamayı amaçlayan yaz kursları ve destekleme-yetiştirme kursları belli bir süreliğine açılıyor. Milli eğitim bakanlığı MEB, yaz okullari ve destekleme kursları ile ilgili kılavuzu yayımladı. Bakanlığın internet sitesi üzerinden yayımlanan kılavuzda kurslara ve yazı okuluna ilişkin tüm detaylar ayrıntılı bir şekilde şekilde yer alıyor.

Milli eğitim bakanlığı tarafından 15 Mayıs 2024 tarihinde yayınlanan Destekleme ve Yetiştirme Kursları e-kılavuzda yer alan detaylar:

  1. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullar yaz boyunca cıvıl cıvıl olacak. Bu yıl ilk defa 81 ilde açılacak yaz okullarında 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12 nci sınıflarda öğrenim gören öğrenciler Spor, Görsel Sanatlar Bilişim ve Müzik alanlarında kurslara başvurabilecek.
  2. Yaz Okulu kapsamında açılan kurslar saat 13.30'dan sonra ve haftada 5 gün olarak planlanacak.
  3. Yaz dönemi kurslarında ve yaz okullarında öğretmen ve öğrenciler bulundukları yerleşim biriminde kurslara katılabilecek.

Yaz okulu derslerinin alt alanlarında şunlar bulunuyor:

Spor: Atletizm, Basketbol, Okçuluk, Futbol, Yüzme, Voleybol, Hentbol, Masa Tenisi, Halk Oyunları, Satranç

Görsel Sanatlar Kursları: Resim, Ebru Sanatı, Sanat ve Tasarım, Hat Sanatı, Fotoğrafçılık

Müzik: Gitar, Keman, Piyano/Org, Bağlama/Saz, Ud/Kanun, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Melodika

Bilişim kursları: Yazılım, Robotik Kodlama, Ofis Programları, Arduino Programlama, Bilgisayarda Doküman Hazırlama, Bilgisayara Giriş

Yaz Okulları Başvuruları Ne Zaman Yapışacak Başvuru Tarihleri?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl ilk defa 81 ilde açılacak yaz okullarına öğrenci ve öğretmen başvuruları 03-12 Haziran 2024 tarihleri arasında alınacak. 1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla başlayacak olan kurslar 29 Ağustos 2024 tarihinde sona erecek.

DYK Kursu İçin Kurs Başvurular Nereden ve Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılacak olan kurslara katılmak isteyen öğrenciler "https://e-kurs.meb.gov.tr" internet adresindeki e-Kurs modülü üzerinden öğrenci başvuru ekranından başvurusunu yapabilecek. Öğrenciler kurs merkezince belirlenen derslerden tercihte bulunarak başvurusunu tamamlayacak