Dönüp bakmıyoruz ama kansere karşı koruyucu olduğu açıklandı

Yaşadığımız yüzyılın en büyük hastalıklarından biri kanser. Kanser tedavisi ile ilgili her yıl binlerce araştırma yapılırken, kanserden korunmak için de bilim adamları çeşitli çareler üretmeye devam ediyor. Ancak zaman zaman açıklanan koruyucu önlemler aslında yanı başımızda olan, kolayca ulaşabileceğimiz ve genellikle de göz ardı ettiğimiz yiyecekleri kapsıyor. İşte bunlardan biri de kefir. Doç. Dr. Alpaslan Tanoğlu kefirin kansere karşı koruyucu etkisini açıkladı. İşte detaylar.

Dönüp bakmıyoruz ama kansere karşı koruyucu olduğu açıklandı
09 Şubat 2019 - 18:43
Artık sıklıkla marketlerde gözümüze çarpan kefir, kanser için de bir umut ışığıymış. Kefirin faydalarına değinen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Alpaslan Tanoğlu, şu açıklamayı yaptı:
Kanser ve kanserden ölümleri azaltmanın en önemli yöntemlerinden birisi de sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanında kansere karşı koruyucu gıdaların tüketilmesi ve egzersizin hayatımıza girmesidir.Bilimsel çalışmalarla kefirin, karaciğer, böbrek fonksiyonları, vücut kan dolaşımı, kalp sağlığı, beyin kan dolaşımı üzerine olumlu etki yaptığı, kireçlenmeyi önlediği, mikroplara karşı koruyucu etkilerinin olduğu belirtilmiştir. Kefir, bazı bilim insanlarına göre de uzun yaşamın anahtarı olarak görülmektedir.
 
"Günde 300-500 mililitre kefir tüketin"
"Kefir, kanserde önemli bir basamak olan mutasyon diye tabir ettiğimiz DNA'lar üzerindeki kalıcı hasarları azaltarak, kanser oluşumuna zemin hazırlayan kimyasal olayları önlüyor. Aynı zamanda kanserojen etkisi olan maddeleri etkisizleştirerek anti-kanserojen etki göstermektedir.
Çeşitli bilimsel araştırmalarda da günlük düzenli olarak 300-500 mililitre civarında kefir tüketilmesinin başta kolon kanseri olmak üzere mide, göğüs, lösemi, deri ve mesane kanserlerine ya da kanserin vücut üzerindeki zararlı etkilerine karşı koruyucu olduğu ve hatta bazı kanser türleri için metastazları önleyebileceği bildirilmiştir. Kanserden korunmak ve sağlıklı bir hayat yaşamak için düzenli kefir tüketmek kadar, zararlı alışkanlıklardan kaçınmak, dengeli ve sağlık beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak da gerekiyor."
Tanoğlu, kanser nedeniyle kemoterapi veya radyoterapi gören hastalara, bu ilaçların ve uygulamaların yan etkilerini önlemek ve iyileşme süreçlerini hızlandırmak için başta doğal ev yoğurdu ve kefir olmak üzere probiyotik ve prebiyotik özelliği taşıyan gıdaların tüketilmesini de önerdiklerini söyledi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum