Dev FETÖ operasyonu, 188 kişi hakkında gözaltı kararı

Ülke genelinde FETÖ ile mücadele kapsamında yapılan operasyonlar devam ediyor. Haklarında FETÖ ile bağlantısı olduğu iddiaları olan 100 asker ve 88 imam hakkında savcılık tarafından gözaltına alınmaları talimatı verildi. İşte Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan operasyonun detayları.

Dev FETÖ operasyonu, 188 kişi hakkında gözaltı kararı
16 Kasım 2018 - 10:32
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 15 Temuz'da yapılan darbe girişimi ile bağlantıları oldukları ve FETÖ üyesi oldukları iddiası ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeline yönelik olarak başlatılan soruşturma kapsamında eski Hava Kuvvetleri personeli 100 asker ile birlikte, darbe girişimini Akıncı Üssü'ndeki 143. Filo'dan Adil Öksüz ile yönettiği iddia edilen, FETÖ'nün "Hava Kuvvetleri imamı" olduğu söylenenKemal Batmaz'a bağlı olduğu ve "mahrem imam" oldukları iddia edilen 88  kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yaptığı konuya ilişkin açıklamaya göre, örgütün mahrem imamlarıyla sabit telefonlardan periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştikleri tespit edilen Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan eski 4 teğmen ve 96 astsubay ile FETÖ'nün "Hava Kuvvetleri İmamı" Kemal Batmaz'a bağlı 88 sivil "mahrem imam" hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Karar doğrultusunda harekete geçen Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri, şüphelilerin yakalanması için Ankara merkezli 25 ilde operasyon başlattı.

Öte yandan emniyet birimleri tarafından gözaltı işlemi yapılan asker şüpheliler ile ilgili daha önce açılan soruşturmalar nedeniyle idari işlem uygulandığı belirtilen açıklamada, "mahrem imam"lardan 13'ünün değişik kamu kurumlarında aktif olarak çalıştığı bildirildi.

Düzenlenen operasyon ile şimdiye kadar 60'ı eski asker, 86 şüphelinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Zanlıların ifade işlemleri için Ankara'ya getirileceği, diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum